100% record for GB Rowing Team Lightweights

All three GB Rowing Team crews competing in this morning’s international lightweight class semi-finals are through to this afternoon’s finals.

Sam Scrimgeour and Mark Aldred led from the front throughout to win their lightweight men’s pair semi-final in 6:42.02.

By contrast Jamie Kirkwood saved his best until last with a remarkable finishing burst to snatch the third qualifying slot away from Jonathan Koch of Germany in his lightweight men’s single scull semi-final in a time of 7:03.70.

Ruth Walczak tracked Canadian Patricia Obee for 1700m of her lightweight single scull semi-final before being caught and overtaken by Louise Ayling of New Zealand. Walczak’s qualifying time in third place was 7:57.15.

A full semi-final programme of the world cup events starts at 12.37 UK time this afternoon with finals tomorrow. Before then the British women’s eight will race to determine their lane for tomorrow’s final at 10.36 UK time.

The World Cup will be televised in the UK by BBC TV Sport – live on the website and then the Red Button on Sunday 12th and a highlights programme on Monday 13th on BBC 2 at 15.00.

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================
RESULTS

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Single scull

1. Patricia Obee (Canada) 7:51.29
2. Louise Ayling (New Zealand) 7:56.05
3. Ruth Walczak (GREAT BRITAIN) 7:57.15
4. Giulia Pollini (Italy) 8:00.65
5. Katja Ruegner (Germany) 8:15.42
6. Asumi Suehiro (Japan) 8:18.05

MEN

Pair

1. Sam Scrimgeour/Mark Aldred (GREAT BRITAIN) 6:42.02
2. Francesco Schisano/Vincenzo Serpico (Italy 1) 6:43.21
3. Jan-Philip Birkner/Christopher Herpel (Germany 1) 6:45.36
4. Simon Barr/Hanns-Morten Noske (Germany 3) 6:45.92
5. Felipe & Fabian Oyarzun Zbinden (Chile 1) 6:56.63
6. Janiik Olsson/Konstantin Hermes (Germany 2) 7:09.34

Single scull

1. Peter Galambos (Hungary) 7:02.92
2. Micahel Schmid (Switzerland 1) 7:03.48
3. Jamie Kirkwood (GREAT BRITAIN) 7:03.70
4. Jonathan Koch (Germany 1) 7:09.56
5. Panagiotis Magdanis (Greece 1) 7:11.84
6. Daniel Lawitzke (Germany 2) 7:28.84

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================
GB ROWING TEAM
CREW LISTS
World Rowing Cup III, Lucerne, 12-14 July, 2013

OPEN

WOMEN

Pair

Helen Glover (Minerva Bath/Penzance/17.06.86)/
Polly Swann (Leander Club/Edinburgh/05.06.88)
Coach: Robin Williams

Eight

Beth Rodford (Gloucester RC/Gloucester/28.12.82)/
Zoe Lee (Sport Imperial BC/Richmond, N. Yorks/15.12.85)/
Sarah Cowburn (Leander Club/Redditch/01.02.89)/
Melanie Wilson (Imperial College BC/London/25.06.84)/
Katie Greves (Leander Club/Oxford/02.09.82)/
Louisa Reeve (Leander Club/London/16.05.84)/
Jessica Eddie (London RC/Durham/07.10.84)/
Olivia Carnegie-Brown (Oxford Brookes Univ BC/Oxford/28.13.91)/
Zoe de Toledo (cox) (Leander Club / London / 17/07/87)
Coach: Robin Williams / Paul Thompson

Single Scull

Victoria Thornley (Leander Club/Wrexham/30.11.87)
Coach: Jane Hall/Paul Reedy

Double scull

Frances Houghton (Leander Club/Oxford/19.09.80)/
Victoria Meyer-Laker (Leander Club/Premnay/18.03.88)
Coach: Paul Thompson

Quadruple Scull

Lucinda Gooderham (Sport Imperial BC/Bury St Edmunds/09.06.84)/
Monica Relph (Leander Club/Cambridge/15.01.88)/
Rosamund Bradbury (Leander Club/Banstead/17.12.88)/
Kristina Stiller (Tees RC/Yarm/23.06.87)
Coach: Nick Strange
MEN

Four

Alan Sinclair (Leander Club/Inverness/16.10.85)/
Nathaniel Reilly-O’Donnell (Univ of London BC/Durham/13.04.88)/
Scott Durant (Oxford Brookes Univ BC/Lancaster/12.02.88)/
Matthew Tarrant (Oxford Brookes Univ BC/Shepperton/11.07.90)
Coach: Christian Felkel

Eight (Boat 1)

Tom Ransley (Leander Club/Cambridge/16.09.85)/
Dan Ritchie (Leander Club/Herne Bay/16.01.87)/
Pete Reed (Leander Club/Nailsworth/27.07.81)/
Will Satch (Leander Club/Henley-on-Thames/09.06.89)/
Mohamed Sbihi (Molesey BC/Surbiton/27.03.88)/
Alex Gregory (Leander Club/Wormington/11.03.84)/
George Nash (Molesey BC/Guildford/02.10.89)/
Andrew Triggs Hodge (Molesey BC/Hebden/03.03.79)/
Phelan Hill (cox) (Leander Club/Bedford/21.07.79)
Coach: Jürgen Grobler

Eight (Boat 2)

Matt Gotrel (Leander Club/Chipping Campden/01.03.89)/
Colin Williamson (Molesey BC/Perth/03.04.83)/
Nick Middleton (Leander Club/Henley-on-Thames/12.08.88)/
Philip Congdon (Molesey BC/East Molesey/06.06.89)/
Oliver Cook (Univ of London BC/Windsor/05.06.90)/
John Collins (Leander Club/Twickenham/24.01.89)/
Mason Durant (Oxford Brookes Univ BC/Lancaster/12.02.88)/
Lance Tredell (Leander Club/Hale/25.10.88)/
Henry Fieldman (cox) (Cambridge Univ BC/Barnes/25.11.88)
Coach: Rob Dauncey

Single Scull

Alan Campbell (Tideway Scullers School/Coleraine/09.05.83)
Coach: John West

Double Scull

Bill Lucas (London RC/Kingswear/13.09.87)/
Matt Langridge (Leander Club/Northwich/20.05.83)
Coach: Mark Banks

Quadruple scull

Jonathan Walton (Leander Club/Leicester/06.10.90)/
Sam Townsend (Reading Univ BC/Reading/26.11.85)/
Charles Cousins (Leander Club/Willingham/13.12.88)/
Peter Lambert (Leander Club/Henley-on-Thames/03.12.86)
Coach: Paul Stannard

Men’s Spares

James Foad (Molesey BC/Southampton/20.03.87)/
Tom Clark (Leander Club/Worcester/28.01.89)/
Graeme Thomas (Agecroft RC/Preston/08.11.88)/

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Single Scull

Ruth Walczak (Molesey BC/Rochdale/15.09.88)
Coach: Paul Reedy

Double scull

Kathryn Twyman (Wallingford RC/Oxford/29.03.87)/
Imogen Walsh (London RC/Inverness/17.01.84)
Coach: Paul Reedy

MEN

Pair

Sam Scrimgeour (Imperial College BC/Fofar/28.01.88)/
Mark Aldred (London RC/London/18.04.87)
Coach: Rob Morgan

Four

Adam Freeman-Pask (Reading Univ BC/Windsor/19.06.85)/
William Fletcher (Leander Club/Chester-le-Street/24.12.89)/
Jonathan Clegg (Leander Club/Maidenhead/14.07.89)/
Chris Bartley (Leander Club/Chester/02.02.84)
Coach: Rob Morgan

Single Scull

Jamie Kirkwood (Leander Club/Cresswell/30.08.89)
Coach: Darren Whiter

Double Scull

Richard Chambers (Leander Club/Coleraine/10.06.85)/
Peter Chambers (Oxford Brookes Univ BC/Coleraine/14.03.90)
Coach: Darren Whiter

==================================================
CONTACT DETAILS

For media enquiries about this event please contact:

Caroline Searle or Miranda Edwards: press@matchtight.co.uk or 01225 384 211 – PLEASE NOTE NEW NUMBER or 07831 755351

GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk

Follow us on:

Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Youtube: www.youtube.com/gbrowingteam

==================================================
SCIENCE IN SPORT ARE AN OFFICIAL SUPPLIER TO THE GB ROWING TEAM

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now