GB crews announced for European Championships

hero__image

The GB Rowing Team’s year doesn’t end with the London 2012 Olympic and Paralympic regattas – as nine development crews travel to Lake Varese in Italy next week for the European Championships.

The Europeans has become a traditional ‘baptism’ at a top-level championship for new and young GB rowers aspiring to gain selection to the senior squads and this is their first opportunity in the Rio 2016 cycle, with the long selection process soon to start for the 2013 World Championships in Korea next summer.

None of the 47 GB rowers who raced at the 2012 Olympic Games will compete at the event from September 14-16, with the GB team continuing the practice of blooding upcoming talent against leading crews from other nations – many of which will have featured at London 2012.

For most of the 30-plus group of GB rowers making the trip to Italy it will be their first senior Championship – with Imogen Walsh, Adam Freeman-Pask, Kieren Emery and Dan Ritchie the few exceptions.

Several of the lottery-funded team, such as Caragh McMurtry, Olivia Carnegie-Brown, Kieren Emery and Matthew Tarrant won medals at the World U23 Championships in Trakai, Lithuania, in July.

McMurtry, from Southampton, and Carnegie-Brown, from Oxford, claimed silver in the women’s pair while Newcastle rower Emery and Tarrant, from Shepperton in Surrey, won gold in the men’s pair.

Significantly, a number of the squad have also come through the Siemens-sponsored, START talent identification and development programme. The START programme locates and fast-tracks rowers with potential to represent their country, such as Matt Gotrel from the START centre in Nottingham, Claire McKeown from the Glasgow centre and Preston’s Graeme Thomas from the Manchester centre.

The future of the GB Rowing Team is also being supported by High Performance Programmes at rowing clubs across the county, funded by the National Lottery and sponsored by Siemens.

Yasmin Tredell was identified via the START centre in Evesham, Gloucestershire, and is now part of the GB Rowing Team’s High Performance Programme at Oxford Brookes University Boat Club. Other members of the squad bound for Varese have come from similar HPPs at Molesey BC, Leander, Imperial College, London RC and Durham University.

The senior experience in the team includes London Rowing Club’s Imogen Walsh who won World gold in the non-Olympic-class lightweight women’s quadruple scull last summer, Dan Ritchie from Herne Bay in Kent, a 2011 World silver medallist in the GB men’s eight who was ruled out of possible selection for the Games by injury earlier this year, and Adam Freeman-Pask, from Windsor, a 2011 World finalist in the non-Olympic-class lightweight men’s single scull.

The squad also includes Monica Relph from Henley-on-Thames whose sister Pam won gold in the mixed coxed four at the Paralympic Games on Sunday and twin brothers rowing together in the men’s eight, Mason and Scott Durant from Lancaster.

“We expect the standard to be high as many nations will be entering boats who raced at this year’s Olympics, so while it will be a great experience for our crews we will be keeping our aspirations realistic,” said Pete Sheppard, Team Manager and Lead Coach of the GB squad for the Championships.

Racing starts on Friday September 14 with ‘A’ finals for the top six of each event on Sunday September 16.

SCROLL DOWN FOR MORE
==============================================================
CREW LIST
European Rowing Championships, Varese, Italy
September 14-16, 2012
(GB crews only – for full entry list go to www.worldrowing.com)

OPENWEIGHT WOMEN

Eight
Leonora Kennedy/Sport Imperial BC/London/12.01.1987)/
Claire McKeown (Clydesdale ARC/Glasgow/16.07.1990)/
Monica Relph (Leander Club/Henley-on-Thames/15.01.1988)/
Victoria Meyer-Laker (Leander Club/Henley-on-Thames/18.03.1988)/
Yasmin Tredell (Oxford Brookes University BC/Evesham/18.11.1992)/
Zoe Lee (Sport Imperial BC/London/15.12.1985)/
Caragh McMurtry (Reading University BC/Southampton/22.08.1991)/
Olivia Carnegie-Brown (Oxford Brookes University BC/Goring Heath/28.03.1991)/
Zoe de Toledo (Cox) (Leander Club/Henley-on-Thames/17.07.1987)
Coaches: Nick Strange & Don McLachlan

Pair
Caragh McMurtry (Reading University BC/Southampton/22.08.1991)/
Olivia Carnegie-Brown/Oxford Brookes University BC/Goring Heath/28.03.1991)
Coach: Nick Strange

OPENWEIGHT MEN

Pair
Kieren Emery (Leander Club/Newcastle-upon-Tyne/01.06.1990)/
Matthew Tarrant (Oxford Brookes University BC/Shepperton/11.07.1990)
Coaches: Paul Stannard.& Christian Felkel

Eight
Mason Durant (Oxford Brookes University BC/Lancaster/12.02.1988)/
Peter Robinson (Molesey BC/Salisbury/01.10.1985)/
Thomas Clark/Leander Club/Worcester/28.01.1989)/
Lance Tredell (Oxford Brookes University BC/Oxford/25.08.1988)
Matt Gotrel (Nottingham RC/Moreton-in-Marsh/01.03.1989)/
Scott Durant (Oxford Brookes University BC/Lancaster/12.02.1988)/
Oliver Cook (University of London BC/Windsor/05.06.1990)/
Fred Gill (Molesey BC/Shrewsbury/09.01.1986)/
Henry Fieldman (cox) (Imperial College BC/London/25.11.1988)
Coaches: Paul Stannard & Christian Felkel

Single Scull
Graeme Thomas (Agecroft RC/Preston/08.11.1988)
Coach: Hamish Burrell

Quadruple Scull
Daniel Ritchie (Leander Club/Herne Bay/06.01.1987)/
Nicholas Middleton (Leander Club/Henley-on-Thames/12.08.1988)/
Jonathan Walton (Loughborough Students RC/Leicester/06.10.1990)/
John Collins (Leander Club/Caversham/24.01.1989)
Coach: Miles Forbes-Thomas

LIGHTWEIGHT WOMEN
Double Scull
Ruth Walczak (Molesey BC/East Molesey/15.09.1988)/
Imogen Walsh (London RC/Putney/17.01.1984)
Coach: Phil Bourguignon

LIGHTWEIGHT MEN
Double Scull
Chris Boddy (Leander Club/Stockton-on-Tees/16.11.1987)/
Michael Mottram (Leander Club/Stoke Mandeville/08.06.1990)
Coach: Rob Morgan

Four
Sam Scrimgeour (Imperial College BC/London/28.01.1988)/
Adam Freeman-Pask (Imperial College BC/Windsor/19.06.1985)/
William Fletcher (Durham University BC/Chester le Street/24.12.1989)/
Jonathan Clegg (Leander Club/Henley-on-Thames/14.07.1989)
Coach: Peter Sheppard

Spare
Jamie Kirkwood (Imperial College BC/Northumberland/30.08.1989)

MANAGEMENT AND SUPPORT STAFF

Performance
Team Manager & Lead Coach: Peter Sheppard
Assistant Team Manager: James Lee
Resources Manager & Driver: Maurice Hayes
Driver: Ian Shore

Medical & Sports Science
Doctor: Guy Evans
Physio: Katherine Vials

SCROLL DOWN FOR MORE
==============================================================
SCHEDULE
European Rowing Championships, Varese, Italy
September 14-16, 2012
(For full race schedule and daily start lists go to www.worldrowing.com)

Friday 14 September: Heats and repechages
Saturday 15 September: Repechages, Semi-finals and C/D Finals
Sunday 16 September: A/B Finals

SCROLL DOWN FOR MORE
==============================================================
CONTACT DETAILS

For media enquiries about the GB Rowing Team please contact:

Andy Sloan, Caroline Searle or Miranda Edwards on:

T: (01225) 443998
M: ANDY (07714) 168391

e: press@matchtight.co.uk

GB Rowing Team website www.gbrowingteam.org.uk – full biogs available
here.

Follow us on Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Follow us on twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Follow us on YouTube: www.youtube.com

==============================================================

*The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport’s Podium Programme.

GB Rowing Team News bulletins are issued by the GB Rowing Team office

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now