Medal for GB junior men’s eight at World Junior Championships

hero__image

The GB Rowing Team’s junior men’s eight won a hard-fought bronze medal in the final race of the World Junior Championships in Bulgaria today.

The GB crew, coxed by Ed Henshaw, clinched a place on the podium in Plovdiv with their final strokes as the bow ball of the lottery-funded British boat crossed the finish line just a canvas behind Germany in silver with Romania close behind.

They were the first GB crew to reach the ‘A’ finals in Plovdiv and the last to race – but delivered a medal in the blue riband event by making every stroke count in the closing metres on another scorching day in Bulgaria.

Italy led early on with a massive, four-way battle unfolding just behind them. The GB crew had a huge contest with Germany, Romania and the USA in the 30-degree heat.

GB clung to Germany, just a fraction behind them, as the USA crew fell away approaching 1,000m gone. The crowd then saw both Germany and the GB eight, including 2011 World silver medallist Ed Munno, gradually come back on Romania.

The two crews rowed through the Romanians and gained ground on Italy – nonetheless clear winners – before the final, rousing, three-way sprint for the line to decide the silver and bronze – with Charles Shaw, Titus Morley, Munno, Tom George, Callum Jones, Oli Wynne-Griffith, Matthew Benstead, Thomas Marshall and cox Henshaw well deserving of their medal.

Earlier, in GB’s first race of the day, Annabel Rogers and Emily Ford came third in the B final of the junior women’s double scull, finishing ninth overall.

“We ended on a high note today with nine of our junior team winning a fine bronze medal to round off the World Junior Championships for GB,” said GB Rowing Team performance director David Tanner.

SCROLL DOWN FOR MORE
================================================================
RESULTS – 19 August

World Junior Championships
Plovdiv, Bulgaria, 15-19 August 2012

Final

MEN

Eight (JM8+)

1. Italy 5:47.84
2. Germany 5:49.55
3. Charles Shaw/Titus Morley/Ed Munno/Thomas George/Callum Jones/Oliver Wynne-Griffith/Matthew Benstead/Thomas Marshall/Edward Henshaw (cox) (GREAT BRITAIN) 5:50.16
4. Romania 5:50.24
5. USA 5:53.46
6. Turkey 6:10.50

B final

WOMEN

Double scull (JW2x)

1. Ivana Krkljus/Zana Krakic (Croatia) 7:21.62
2. Justyna Wika/Marta Wieliczko (Poland) 7:23.61
3. Annabel Rogers/Emily Ford (GREAT BRITAIN) 7:25.72
4. Pauline Delacroix/Pascale Walker (Switzerland) 7:26.62
5. Iben Ostergaard/Ida Jacobsen (Denmark) 7:28.44
6. Amanda Tholin/Frida Carlsson (Sweden) 7:34.02

SCROLL DOWN FOR MORE
================================================================

CREW LIST
World Rowing Junior & Senior Championships
Plovdiv, Bulgaria, 15-19 August 2012
(Club/home town)

JUNIOR WOMEN

Four
Elisha Lewis (Sir William Borlase’s Gram. School BC/Marlow)/
Anna Fairs (Tees RC/Stockton-on-Tees)/
Cecelia Mowczan (Reading RC/Reading)/
Lauren Kedar (Reading RC/Reading)
Coach: Ryan Demaine

Double Scull
Annabel Rogers (Runcorn RC/Chester)/
Emily Ford (Grange School BC/Crewe)
Coach: Julie Edwards

Quadruple Scull
Jessica Leyden (Hollingworth Lake RC/Burnley)/
Katie Bartlett (Nottingham RC/Nottingham)/
Joanna Unsworth (Henley RC/Hurley)/
Lucy Burgess (Northwich RC/Swindon)
Coach: Richard Boulton

JUNIOR MEN

Pair
Ryan Mitchell (Maidstone Invicta RC/Maidstone)/
Elliot Tarrant (Walton RC/Chertsey)
Coach: Adam Moffatt

Four
Robert Wickstead (Hampton School BC/London)/
Lewis McCue (ASRA/Inverness)/
Harry Lonergan (Royal Shrewsbury School BC/Isleworth)/
Alexander Lloyd (Hampton School BC/Hampton)
Coach: Colin Greenaway

Eight
Charles Shaw (Radley College BC/Waterlooville)/
Titus Morley (St Edwards School BC/Lambeth)/
Eduardo Munno (Bedford Modern Sch. BC/Brickhill, Bedfordshire)/
Thomas George (Radley College BC/Cheltenham)/
Callum Jones (St Edward’s School BC/Nottingham)/
Oliver Wynne-Griffith (Radley College BC/Guildford)/
Matthew Benstead (Hampton School BC/London)/
Thomas Marshall (Royal Shrewsbury School BC/Kingston)/
Edward Henshaw (cox) (Hampton School BC/Wycombe)
Coach: John Gearing

Quadruple Scull
James Rudkin (Stowe Sculling Club/Northampton)/
Thomas Barras (Burway RC/Chertsey)/
Oliver Knight (Walton RC/Chertsey)/
Sebastian Devereux (Marlow RC/Hillingdon)
Coach: Nick de Cata

LIGHTWEIGHT WOMEN

Single Scull
Kathryn Twyman (Wallingford RC/Oxford)
Coach: Ben Reed

MANAGEMENT AND TEAM SUPPORT STAFF

Team Manager: John Layng
Lead Coach: Richard Boulton
Equipment Manager: Bret King
Assistant Driver: Robin Dowell
Doctor: Lucy Free
Physio: Rachel Burr

SCROLL DOWN FOR MORE
==============================================================
CONTACT DETAILS
For media enquiries about The GB Rowing Teams please contact:

Andy Sloan, Caroline Searle or Miranda Edwards on:

T: (01225) 443998
M: ANDY (07714) 168391
M: CAROLINE (07831) 755351

e: press@matchtight.co.uk

GB Rowing Team website www.gbrowingteam.org.uk – full biogs available
here.

Follow us on Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Follow us on twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Follow us on YouTube: www.youtube.com

==============================================================

*The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport’s Podium Programme.

GB Rowing Team News bulletins are issued by the GB Rowing Team office

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now