GB Rowing Team crews for the World U23 Championships

A 44-strong squad of rowers from the GB Rowing Team hoping to break into the senior ranks for the Rio 2016 Olympic cycle will race at the World U23 Rowing Championships this week in Lithuania.

The team includes the grandson of GB rowing medallist from the 1948 Olympic Games in Great Britain, Michael Lapage, as well as a number of rowers who have already won medals at World Junior and World U23 level. Several of the squad have also been training and racing with the Siemens-sponsored senior GB Rowing Team.

The Championships, held in Trakai from July 11-15, will feature more than 800 rowers from 56 countries and give Britain’s next generation valuable international experience as part of GB’s ‘Road to Rio’ programme.

This year’s crop of Lottery funded, promising, young rowers have seen the precedent set at last year’s Championships of U23s performing well and being invited to make the step up into the senior squad.

Britain won three gold medals at the 2011 event in Amsterdam, winning the women’s lightweight single scull, men’s pair and men’s lightweight pair. Those results led to Katherine Copeland, Constantine Louloudis, George Nash and Peter Chambers all breaking into the senior squad for the 2012 season after a gruelling winter of trials – and last month all four were selected for Team GB at the London 2012 Olympic Games.

Team manager Steve Gunn tempered expectations for this year though as, “each year’s team is completely independent from the team before”.

“It is a promising young team of rowers and as always the joy of the U23s is we don’t really know what will happen until the racing starts,” said Gunn. “We don’t know what the form is as we haven’t raced the opposition and we’re all looking forward to it.”

Kieren Emery trained with the senior squad throughout the winter after winning the U23 and Senior world titles last year and is joined in the U23 team for Trakai by Rachel Gamble-Flint, Olivia Carnegie-Brown and Michael Mottram who have all had experience this season racing at the senior world cup in Belgrade.

Emery, from Newcastle, was part of the lightweight men’s pair with Peter Chambers which won both U23 and Senior world gold last year and this season he has moved into the open-weight pair with Matthew Tarrant, a World Junior silver medallist who raced in the GB men’s four at the European Championships last September.

Gamble-Flint, from Darlington, contests the women’s single scull after reaching the semi-finals of the Olympic Qualifying Regatta in Lucerne and finishing 10th at the first senior world cup of 2012 in Belgrade.

Carnegie-Brown brings more senior world cup experience to the team, having won bronze in the women’s eight in Belgrade and finished 9th overall in a second GB pair at world cup II in Lucerne. The Oxford Brookes University rower races in the women’s pair in Trakai with her crew-mate from last year’s U23 women’s eight, Caragh McMurtry from Southampton.

Mottram, from Stoke Mandeville, finished fifth in the lightweight men’s single at the 2012 World Rowing Cup in Belgrade and competes in the same event in Lithuania.

The GB U23 women’s eight crew features 2010 World junior gold medallists Yasmin Tredell from Evesham and Bicester’s Fiona Gammond as well as two members of the crew which finished fifth at last year’s U23 Championships, Warrington’s Olivia Oakes and cox Charlotte Jackson from West Byfleet who is currently studying at Durham University.

Aberdeen’s Iona Riley, Rebecca Chin from Conwy, Josephine Wratten from Yarm, the University of Bath’s Amelda Gare and Claire McKeown from Glasgow complete the women’s eight line-up. Six of the eight rowers – Riley, Chin, Wratten, Gare, McKeown and Oates – have all come through the GB Rowing Team’s START talent ID and development programme sponsored by Siemens at various centres across the country.

Patrick Lapage, named in the GB men’s four, comes from a rowing family. His grandfather Michael Lapage won silver behind Germany in the GB men’s eight at the 1948 Olympic Games. Patrick, from Shrewsbury who is studying in America at Harvard University, won bronze at the 2011 World U23s in the men’s eight and this year contests the four with three of his team-mates from that crew – 2009 World Junior Champion Andrew Holmes from Lochwinnoch near Glasgow, Newbury’s George Rossiter and Michael Evans from Ramsbury.

Oxford’s Cameron MacRitchie has made the step up to the GB U23s this year after winning silver in the men’s eight at the 2011 World Juniors which doubled as the Olympic test event at Eton Dorney. He races with Henley’s James Edwards, Newcastle’s Samuel Arnot, Adam Janes from York, University of London trio Oliver Cook from Windsor, Ertan Hazine Maidenhead and James Cook, also from Windsor. Alex Davidson from Weybridge and cox Max Gander from Oxford complete the crew.

Another newcomer to the U23 ranks is Jack Beaumont, son of former GB international Peter Beaumont. Jack was part of the quadruple scull which won the B final of the 2011 World Juniors and races in Trakai with Loughborough student Jonathan Walton in the men’s double scull. Walton, from Leicester finished 8th overall last year in the men’s single scull.

GB will also contest the men’s quadruple scull, lightweight women’s double and lightweight men’s pair, double scull and quadruple scull

The senior members of the GB Rowing Team are currently out of the country on tough training camps ahead of the Olympic rowing regatta and GB’s Paralympic crews will also be heading overseas to complete their preparations for the Paralympic Games.

For action photos or head shots please email: press@matchtight.co.uk
For biographies please go to the GB Rowing Team website: www.gbrowingteam.org.uk

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================================================
=============================================================
GB ROWING TEAM CREW-LIST (Name/Club/Home town/Date of birth)
2012 World U23 Rowing Championships, Trakai, Lithuania
July 11-15, 2012
(Listed bow to stroke)

WOMEN

Eight

Iona Riley (Aberdeen BC/Aberdeen/17.04.1992)/
Rebecca Chin (Agecroft RC/Conwy/11.12.1991)/
Josephine Wratten (Tees RC/Yarm/23.03.1992)/
Amelda Gare (Bath University BC/Richmond/07.11.1990)/
Yasmin Tredell (Oxford Brookes University BC/Evesham/18.11.1992)/
Claire McKeown (Clydesdale ARC/ Glasgow/16.07.1990)/
Fiona Gammond (Headington School Oxford BC/Bicester/19.10.1992)/
Olivia Oakes (Agecroft RC/Warrington/21.04.1990)/
Charlotte Jackson (cox) (Durham University BC/West Byfleet/27.01.1991)
Coach: James Harris

Pair

Caragh McMurtry (Reading University BC/Southampton/22.08.1991)/
Olivia Carnegie-Brown (Oxford Brookes University BC/Goring Heath/28.03.1991)
Coach: Peter Sheppard

Single scull

Rachel Gamble-Flint (Leander Club/Darlington/13.09.1991)
Coach: Jane Hall

MEN

Pair

Kieren Emery (Leander Club/Newcastle-upon-Tyne/01.06.1990)/
Matthew Tarrant (Oxford Brookes University BC/Shepperton/11.07.1990)
Coach: Henry Bailhache-Webb

Four

Andrew Holmes (Castle Semple RC/Lochwinnoch/04.10.1991)/
George Rossiter (Newcastle University BC/Newbury/09.03.1992)/
Patrick Lapage (Leander Club/Shrewsbury/16.07.1990)/
Michael Evans (Leander Club/Ramsbury/23.08.1990)
Coach: Paul Stannard

Eight

Cameron MacRitchie (Leander Club/Oxford/16.05.1993)/
James Edwards (Leander Club/Henley-on-Thames/26.09.1991)/
Samuel Arnot (Newcastle University BC/Newcastle-upon-Tyne/09.07.1991)/
Adam Janes (St Peter’s School BC/York/19.12.1993)/
Oliver Cook (University of London BC/Windsor/05.06.1990)/
Ertan Hazine (University of London BC/Maidenhead/01.08.1991)/
James Cook (University of London BC/Windsor/02.07.1992)/
Alexander Davidson (Isis BC & Oxford University BC/Weybridge/08.06.1990/
Maximilian Gander (cox) (University of London BC/Oxford/26.01.1990)
Coach: Chris Collerton

Double Scull

Jonathan Walton (Loughborough Students RC/Leicester/06.10.1990)/
Jack Beaumont (Sir William Borlase’s BC/Maidenhead/21.11.1993)
Coach: Howard Marsh

Quadruple Scull

Samual Knight (University of London BC/Addlestone/25.09.1992)/
Joshua Bugajski (Cardiff University RC/Cardiff/05.10.1990)/
Edward Couldwell (Loughborough Students RC/Loughborough/13.08/1991)/
Angus Groom (Durham University BC/Wanborough/16.06.1992)
Coach: Phil Gray

LIGHTWEIGHT WOMEN

Double Scull

Eleanor Piggott (Wallingford RC/Olney/16.05.1991)/
Charlotte Burgess (Wallingford RC/Swineshead/25.06.1990)
Coach: Ben Reed

LIGHTWEIGHT MEN

Pair

Matthew Bedford (University of London BC/Maidenhead/21.01.1991)/
Wilfred Kimberley (Imperial College BC/London/15.07.1992)
Coach: Brian Young

Single Scull

Michael Mottram (Leander Club/Stoke Mandeville/08.06.1990)
Coach: Rob Dauncey

Double Scull

Zak Lee-Green (Agecroft RC/Cardiff/05.02.1991)/
James Coombes/Hereford RC/Hereford/22.06.1990)
Coach: Hamish Burrell

Quadruple Scull

Kieran Brown (Edinburgh University BC/Glasgow/21.03.1993)/
Rupert Price (Cambridge University Lightweight RC/Kingston-upon-Thames/11.09.1990)/
Alexander Robertson (Leander Club/Bedford/29.03.1992)/
Timothy Richards (Imperial College BC/London/12.05.1992)
Coach: Sean Leyland

MANAGEMENT AND SUPPORT STAFF

Team manager: Steve Gunn
Chief coach: Peter Sheppard
Equipment manager: Andy Knee-Robinson

MEDICAL & SPORTS SCIENCE

Doctor: Guy Evans
Physio: Abbie Turner & Katherine Vials

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================================================
=============================================================

PROVISIONAL U23 WRC SCHEDULE
(for full timetable go to www.worldrowing.com)

Heats – Wednesday, July 11
Heats & Repechages – Thursday, July 12
Repechages, Quarter-finals and Semi-finals – Friday, July 13
Semi-finals and Finals A, B, C, D, E – Saturday, July 14
Finals A and B – Sunday, July 15

=============================================================
=============================================================

MORE INFORMATION

For a full timetable and results go to the FISA website: www.worldrowing.com
For more information on the GB Rowing Team go to: www.gbrowingteam.org.uk

The GB Rowing Team’s U23 crews are funded by the National Lottery

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
==============================================================

KEY DATES FOR 2012

JULY

11-15
World Rowing U23 Championships, Trakai, Lithuania

July 24 – August 5
OLYMPIC GAMES REGATTA, Eton/Dorney

AUGUST

12-19
World Rowing Senior and Junior Championships, Plovdiv, Bulgaria

August 25 – September 3
PARALYMPIC GAMES REGATTA, Eton/Dorney

SEPTEMBER

12-16
European Rowing Championships, Varese, Italy

OCTOBER

1

Start of training for the 2013 season for senior members of the GB Rowing Team

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================

CONTACT DETAILS
For media enquiries about The GB Rowing Teams please contact:

Caroline Searle, Andy Sloan or Miranda Edwards on:

T: (01225) 443998
M: CAROLINE (07831) 755351
M: ANDY (07714) 168391

e: press@matchtight.co.uk

GB Rowing Team website www.gbrowingteam.org.uk – full biogs available here.

Follow us on facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Follow us on twitter @gbrowingteam: www.twitter.com/gbrowingteam
Follow us on YouTube: www.youtube.com/user/GBRowingTeam

=============================== ===============================

The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport’s Podium Programme.

GB Rowing Team News bulletins are issued by the GB Rowing Team office

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now