Houghton and mixed adaptive four win their heats

The GB Rowing Team opened its 2012 Munich World Cup account today with two heat victories in events for rowers aiming to compete in this year’s Paralympic Games.

Andy Houghton, from Newbury and a silver medallist here three years ago, looked smooth and calm at the start of his arms-only single scull heat. He built the pressure and was way ahead of the field at the end. He now races in Saturday’s finals.

“I went out to halfway and then assessed the situation before moving on”, said Houghton. “Things went pretty much as I expected them to. I’m really happy to be back racing”.

Pam Relph, Naomi Riches, David Smith, James Roe and cox Lily van den Broecke were also winners today and progress to Saturday evening’s mixed adaptive coxed four.

They were three seconds ahead of their nearest challengers, France, at halfway and more than a length clear at the finish to win in 3:34.42. Germany won the opposing heat.

Conditions this evening were perfect with warm evening sunshine and clear, still water.

Kathryn Twyman will be first to race for the GB Rowing Team tomorrow morning in the lightweight women’s single scull at 8.45am UK time. A further 16 British crews will follow before the lunch-break. Tomorrow afternoon will be for repechages and quarter-finals.

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================
RESULTS

HEATS

ADAPTIVE

MEN

Arms-only single scull

1. Andy Houghton (GREAT BRITAIN) 5:21.36
2. Igor Bonnar (Ukraine 2) 5:28.32
3. Edorta De Anta Lucuona (Spain 1) 5:32.37
4. Andrii Kryvchun (Ukraine 1) 5:37.59
5. Johannes Schmidt (Germany) 5:44.90
6. Leszek Newiarowski (Poland 2) 6:41.54

MIXED

1. Pam Relph/Naomi Riches/David Smith/James Roe/Lily
van den Broecke (GREAT BRITAIN) 3:34.42
2. France 3:40.69
3. Ireland 3:48.64
4. Belarus 3:58.35

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================

GB Rowing Team: CREW LISTS

OPEN

WOMEN

Pair

Helen Glover/Heather Stanning
(Robin Williams)

Eight

Olivia Whitlam/Louisa Reeve/Jessica Eddie/Emily Taylor /Natasha Page/Annabel Vernon/Katie Greves/Victoria Thornley/Caroline O’Connor (cox)
(Nick Strange)

Double scull

Anna Watkins/Katherine Grainger
(Paul Thompson)

Quadruple scull

Melanie Wilson/Beth Rodford/Frances Houghton/Debbie Flood
(Ade Roberts)

MEN

Pair

Nathaniel Reilly O’Donnell/Cameron Nichol
(Paul Stannard)

Four

Alex Gregory/Pete Reed//Tom James/Andrew Triggs Hodge
(Jurgen Grobler)

Eight

Greg Searle/Alex Partridge/Marcus Bateman/Moe Sbihi/Tom Ransley /Ric Eginton/Matt Langridge/James Foad/Phelan Hill (cox)
(John West & Christian Felkel)

Single scull – two boats

Alan Campbell
(Bill Barry)

Graeme Thomas
(Hamish Burrell)

Double scull

Bill Lucas/Sam Townsend
(Mark Earnshaw)

Quadruple scull

Stephen Rowbotham /Tom Solesbury/Charles Cousins/Matt Wells
(Mark Banks)

LIGHTWEIGHTS

WOMEN

Single scull

Kathryn Twyman
(Ben Reed)

Double scull – two boats

Sophie Hosking/Kat Copeland
(Paul Reedy)

Imogen Walsh/Andrea Dennis
(Ben Reed)

MEN

Pair

Paul Mattick/Adam Freeman-Pask
(Rob Morgan/Darren Whiter)

Four

Pete Chambers/Rob Williams/Richard Chambers/Chris Bartley
(Rob Morgan)

Double scull

Zac Purchase/Mark Hunter
(Darren Whiter)

Single scull

Mike Mottram
(Rob Dauncey)

ADAPTIVE CREWS

ASM1x

Andy Houghton
(Mary McLachlan)

LTAMix4+

Pamela Relph/Naomi Riches/David Smith/James Roe/Lily van den Broecke (cox)
(Mary McLachlan)
 


SCROLL DOWN FOR MORE

===================================================

HOME TOWN LISTS

WOMEN

PAIR
Helen Glover Minerva Bath Penzance 17/06/86 
Heather Stanning Army RC Lossiemouth 26/01/85

Coach: Robin Williams

Coach: Nick Strange

Eight 


Olivia Whitlam Agecroft RC Warrington 16/09/85
Louisa Reeve Leander Club London 16/05/84
Jessica Eddie Univ of London BC Durham 07/10/84
Emily Taylor Leander Club Lincoln 28/06/87
Natasha Page Gloucester RC Hartpury 30/04/85
Annabel Vernon Leander Club Wadebridge 01/09/82
Katie Greves Leander Club Oxford 02/09/82
Victoria Thornley Leander Club Wrexham 30/11/87
Caroline O’Connor (cox) Oxford Brookes Univ BC Ealing, London 25/04/83
Coach: Nick Strange 
 


Double Scull
Anna Watkins Leander Club Leek, Staffs. 13/02/83
Katherine Grainger St Andrew BC Aberdeen 12/11/75 

Coach: Paul Thompson 


Quadruple Scull 

Melanie Wilson Imperial College BC London 25/06/84
Beth Rodford Gloucester RC Gloucester 28/12/82
Frances Houghton Leander Club Oxford 19/09/80

Debbie Flood Leander Club Guiseley, W Yorks 27/02/1980

Coach: Ade Roberts 
 


MEN
Pair
Nathaniel Reilly O’Donnell Uni of London BC Durham 13/04/88
Cameron Nichol Molesey BC Glastonbury 26/06/87


Coach: Paul Stannard

Four
Alex Gregory Leander Club Wormington 11/03/84
Pete Reed Leander Club Nailsworth, Glos 27/07/81
Tom James Molesey BC Wrexham 11/03/84
Andrew Triggs Hodge Molesey BC Hebden, N. Yorks 03/03/79

Coach: Jürgen Grobler 
 


Eight
Greg Searle Molesey BC Marlow 20/03/72
Alex Partridge Leander Club Alton, Hants 25/01/81
Marcus Bateman Leander Club Torquay 16/09/1982
Mohamed Sbihi Molesey BC Surbiton 27/03/88
Tom Ransley York City RC Cambridge 06/09/85
Richard Egington Leander Club Knutsford 26/02/79
Matthew Langridge Leander Club Northwich 20/05/83
James Foad Molesey BC Southampton 20/03/87
Cox – Phelan Hill Leander Bedford 21/07/79
Coaches: John West & Christian Felkel

Single Scull (Boat 1)
Alan Campbell Tideway Scullers School Coleraine 09/05/83
Coach: Bill Barry

Single Scull (Boat 2)
Graeme Thomas Agecroft RC Preston 08/11/1988
Coach: Hamish Burrell

Double Scull
Bill Lucas London RC Kingswear 13/09/87
Sam Townsend Reading Univ BC Reading 26/11/85
Coach: Mark Earnshaw

Quadruple Scull
Stephen Rowbotham Leander Club Winscombe, Somerset 11/11/81
Tom Solesbury Leander Club Petts Wood, Kent 23/09/80
Charles Cousins Reading Univ BC Willingham, Cambs 13/12/88
Matthew Wells Leander Club Hexham, Northumberland 19/04/79
Coach: Mark Banks



LIGHTWEIGHTS

WOMEN


Single Scull

Kathryn Twyman Wallingford RC Oxford 29/03/87
Coach: Ben Reed 


Double Scull (Boat 1)

Sophie Hosking London RC Wimbledon 25/01/86
Katherine Copeland Tees RC Ingleby Barwick, Stockton-on-Tees 01/12/90
Coach: Paul Reedy

Double Scull (Boat 2)
Imogen Walsh London RC Inverness 17/01/1984
Andrea Dennis Imperial College BC Oxford 03/01/1982
Coach: Ben Reed



MEN

Pair
Paul Mattick Leander Club Frome 25/04/1978
Adam Freeman-Pask Imperial College BC Windsor 19/06/1985
Coach: Rob Morgan/Darren Whiter

Four
Pete Chambers Oxford Brookes University BC Oxford 14/03/1990
Rob Williams London RC Maidenhead 21/01/85
Richard Chambers Leander Club Coleraine 10/06/85

Chris Bartley Leander Club Chester 02/02/84

Coach: Rob Morgan



Double Scull

Zac Purchase Marlow RC Tewkesbury 02/05/86
Mark Hunter Leander Club Romford, Essex 01/07/78
Coach: Darren Whiter

Single Scull

Mike Mottram Leander Club Stoke Mandeville 08/06/1990

Coach: Rob Dauncey

ADAPTIVE CREWS

ASM1x
Andy Houghton Maidenhead RC Newbury 01/04/1981
Coach: Mary MacClachlan

LTAMix4+
Pamela Relph Leander Club Aylesbury 14/11/1989
Naomi Riches Marlow RC Harrow 15/06/1983
David Smith Molesey BC Ascot 21/04/1978
James Roe Stratford-upon-Avon BC Stratford-upon-Avon 28/03/1988
Lily van den Broecke (cox) Headington School BC Oxford 08/01/1992
Coach: Mary McLachlan

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================
RACING SCHEDULE – all local German times

Thursday 14 June
18.30 – 19.30 Adaptive heats

Friday 15 June
08.30- 17.20 Heats and repechages
18.00 – 18.56 – Adaptive repechages

Saturday 16 June
09.00 – 16.04 – Reps, quarters & semi-finals
16.30 – 18.10 – Finals of the international classes
18.40 – 19.48 – adaptive Finals

Sunday 17 June

09.20 – 13.55 A and B Finals

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================

CONTACT DETAILS

For media enquiries about this event please contact:
 

Caroline Searle on (01225) 443998 o 07831 755351 or e-mail us on press@matchtight.co.uk 


GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk > 
  

Follow us on:
 
Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam >  
Twitter: www.twitter.com/gbrowingteam > 

Youtube: www.youtube.com/gbrowingteam >

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now