Exeter RC top dogs in Totnes

Exeter Rowing Club’s Marcus Bowyer was the toast of Totnes at the weekend, winning two of the three divisions at Saturday’s Totnes Autumn Head.

[newsimage=0]The 18-year-old – who has represented Great Britain at the World Rowing Junior Championships for the last two years – first powered his way to victory in the Single Scull in Division One, covering the 3000m course on the River Dart in 10 minutes and nine seconds.

Plymouth’s Men’s J18 Coxed Quad finished five seconds back in second place, with local favourite Elliot Barton – a GB Rowing Team Lightweight – taking the last of the podium places.

Bowyer then made it two from two in the Exeter Coxed Four in Division Three, producing an immaculate performance alongside Dan Rowse, Tom Yoad, and Dan Wilmington.

The four finished an emphatic race 38 seconds clear of the second-placed Dart Totnes crew, and a further five seconds clear of the Royal Navy.

In Division Two, Gloucester’s Coxless Four cruised to a comfortable victory, as Dart Totnes were once again forced into second place.

Exeter, meanwhile, rounded off an impressive weekend on the Dart by posting the fastest time of the day in the Ladies’.

The Exeter Senior B Coxed Four of Hana Lango-Allen, Lisa Cocks, Kim Peters, Rebecca Eastman and cox Megan Gooding covered the course in 11 minutes and 18 seconds – the 12th fastest time of the day.

Dart Totnes Autumn Head, leading results:

 

DIVISION 1:

 

1st

Exeter

Marcus Bowyer

M SA 1x

10 mins 09 secs

 

2nd

Plymouth

 

MJ 18 4x+

10.14

 

3rd

Dart Totnes

Elliot Barton

M SA 1x

10.15

 

4th

Bideford ARC

 

Masters C 4+

10.49

 

7th

Greenbank Falmouth

James Kerr

Masters B 1x

11.01

 

12th

Exeter

 

W SB 4+

11.18

 

14th

Dart Totnes

 

W J18 2x

11.27

 

16th

Mayflower

 

W Nov 2x

11.32

 

17th

Bideford ARC

 

M J16 2x

11.34

 

DIVISION 2:

 

1st

Gloucester

 

M SB 4-

10 mins 36 secs

 

2nd

Dart Totnes

 

M SB 4+

10.46

 

3rd

Castledore (Fowey)

 

M 2x

10.53

 

4th

Dart Totnes

 

Masters D 2x

10.56

 

10th

Dart Totnes

 

M J16 4x+

11.23

 

12th

Exeter

Dan Wilmington

M SC 1x

11.30

 

14th

Teign Scullers

 

M Nov 4+

11.37

 

DIVISION 3:

 

1st

Exeter

 

M SA 4+

10 mins 47 secs

 

2nd

Dart Totnes

 

M SA 4+

11.25

 

3rd

Royal Navy

 

M SA 4+

11.30

 

4th

Greenbank Falmouth

Aaron Wilkins

M SB 1x

11.59

 

5th

Bideford ARC

 

Masters D 4+

12.06

 

8th

Dart Totnes

Maurice + Ryan Dunn

M Nov 2x

12.21

 

11th

Plymouth

 

M J18 2x

12.29

 

13th

Dart Totnes

Pete Atkinson

Masters E 1x

12.31

 

14th

Exeter

 

W 4x

12.32

 

29th

Mayflower

 

Mxd Cst 4x+

13.23

widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now