GB Rowing Team’s Grainger and Watkins draw attention in Munich

Katherine Grainger and Anna Watkins, a new combination this year for the GB Rowing Team in the women’s double scull, drew significant attention this morning when winning their world cup heat in Munich.

The Scottish-Staffordshire duo flew off the start in a strong tailwind, took a considerable lead and enjoyed the luxury of easing down in the second half to become the first GB boat here to qualify for a final on Sunday. Both will race in the women’s quadruple scull later today.

“They are very quick”, said a clearly pleased GB Rowing Team Performance Director David Tanner.

Olympic men’s four champions Peter Reed from Gloucesterdshire and Andrew Triggs Hodge of Yorkshire are also safely through to a semi-final tomorrow as winners of their men’s pair heat. So, too, are Cameron Nichol and Tom Burton who performed strongly to take second place in an earlier heat behind Reed and Hodge’s main rivals and the world champions from New Zealand.

Marcus Bateman and Matt Wells, winners of gold in Bled, Slovenia, last month paced their heat well to win in 6:22.18 and move into the semi-finals.  The Ukraine were second and Norway third.

Great Britain men’s four beat off three German crews to win their heat.  Stroked by Matt Langridge, the reigning world champions, were third at 500m, took the lead at halfway and went onto win in 5:55.66.

Later today Mark Hunter and Zac Purchase, Olympic champions in the lighweight men’s double scull  will race for the first time since Beijing and Britain.

RESULTS:  www.worldrowing.com

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
CREW LISTS

GB ROWING TEAM ENTRIES
2010 Rowing World Cup, Bled, Slovenia (28-30 May)
(listed bow to stroke plus cox)

OPEN

WOMEN

Pairs – two boats

Jessica Eddie (Uni of London BC/Durham/07.10.84)/
Louisa Reeve (LeanderClub/London/16.05.84)

Helen Glover (Reading Uni BC/Penzance/17.06.86)/
Heather Stanning (Army RC/Lossiemouth/26.01.85)

Eight

Jo Cook (Leander Club/Sunbury-on-Thames/22.03.84)/
Louisa Reeve (LeanderClub/London/16.05.84)/
Natasha Page (Reading Uni BC/Hartpury/30.04.85)/
Victoria Thornley (Minerva Bath/Wrexham/30.11.87)/
Jessica Eddie (Uni of London BC/Durham/07.10.84)/
Lindsey Maguire (Wallingford RC/Edinburgh/15.01.82)/
Olivia Whitlam (Agecroft RC/Warrington/16.09.85)/
Alison Knowles (Thames RC/Bournemouth/27.03.82)/
Caroline O’Connor (Oxford Brookes Uni BC/Ealing/25.04.83) (cox)

Double scull

Katherine Grainger (St Andrew BC/Aberdeen/12.11.75)/
Anna Watkins (Leander Club/Leek, Staffs/13.02.83)

Quadruple scull

Annabel Vernon (London RC/Wadebridge/01.09.82)/
Beth Rodford (Gloucester RC/Gloucester/28.12.82)/
Anna Watkins (Leander Club/Leek, Staffs/13.02.83)/
Katherine Grainger (St Andrew BC/Aberdeen/12.11.75)

OPEN

MEN

Pair – two boats

Peter Reed (Leander Club/Nailsworth, Glos/27.07.81)/
Andrew Triggs Hodge (Molesey BC/Hebden, N.Yorks/03.03.79)

Cameron Nichol (Molesey/Glastonbury/26.6.87)/
Tom Burton (Leander Club/Barton-le-Clay, Beds/24.05.80)

Four

Alex Partridge (Leander Club/Alton, Hants/25.01.81)/
Richard Egington (Leander Club/Knutsford/26.02.79)/
Alex Gregory (Leander Club/Wormington/11.03.84)/
Matt Langridge(Leander Club/Northwich/20.05.83)/

Eight

Nathaniel Reilly-O’Donnell (Uni of London/Durham/13.04.88)/
James Clarke (London RC/London/31.12.84)/
James Orme (Leander Club/Colchester/01.04.84)/
James Foad (Molesey BC/Southampton/20.03.87)/
Mohamed Sbihi (Molesey BC/Surbiton/27.03.88)/
Greg Searle (Molesey BC/Marlow/20.03.72)/
Tom Broadway (Leander Club/Newport Pagnell/21.08.82)
Daniel Ritchie (Herne Bay RC/Herne Bay/06.01.87)/
Phelan Hill (cox) (Leander Club/Bedford/21.07.79)

Single scull – two boats

Alan Campbell (Tideway Scullers/Coleraine/09.05.83)

Brendan Crean (Agecroft/Lewes/07.02.85)

Double scull

Matthew Wells (Leander Club/Hexham, Northumberland/19.04.79)
Marcus Bateman (Leander Club/Torquay/16.09.82)/

Quadruple scull

Stephen Rowbotham (Leander Club/Winscombe, Somerset/11.11.81)/
Charles Cousins (Reading Uni BC/Cambridge/13.12.88)/
Bill Lucas (Reading Uni BC/Kingswear/13.09.87)/
Sam Townsend (Reading Uni BC/Reading/26.11.85)

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Double scull – two boats

Hester Goodsell (Reading Uni BC/London/27.06.84)/
Sophie Hosking (London RC/Wimbledon/25.01.86)

Stephanie Cullen (London RC/Putney, London/27.11.80)/
Andrea Dennis (Reading Uni BC/Oxford/03.01.82)

LIGHTWEIGHT

MEN

Pair

Chris Boddy (Leander Club/Stockton-on-Tees/16.11.87)/
Adam Freeman-Pask (Imperial College BC/Windsor/19.06.85)

Four

Richard Chambers (Leander Club/Coleraine/10.06.85)/
Paul Mattick (Leander Club/Frome, Somerset/25.04.78)/
Rob Williams (London RC/Maidenhead/21.01.85)/
Chris Bartley (Leander Club/Chester/02.02.84)

Single scull
Peter Chambers (Oxford Brookes Uni RC/Coleraine/14.03.90)

Double scull
Zac Purchase (Marlow RC/Tewkesbury/02.05.86)/
Mark Hunter (Leander Club/Romford, Essex/01.07.78)

COACHES

MEN’S SQUAD
Jurgen Grobler/Christian Felkel/Mark Earnshaw/Mark Banks/John West/Bill Barry/Paul Stannard

WOMEN AND LIGHTWEIGHTS SQUAD
Paul Thompson/Miles Forbes-Thomas/Ade Roberts/Darren Whiter/Rob Morgan/Paul Reedy

Management & Support Staff

David Tanner, Team Manager
Maggie Netto, Assistant TM

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now