Freeman-Pask and adaptive double safely through

Adam Freeman-Pask and the Paralympic class double scull of James Roberts and Sam Scowen moved through safely at the World Rowing Championships in Poznan, Poland, after both took second places in the morning’s repechages.[img_assist|nid=3381|title=James Roberts (left) and Sam Scowen qualify from their double scull repechage|desc=Picture: Peter Spurrier|link=none|align=middle|width=642|height=430]

Freeman-Pask led for the first half of his repechage of the lightweight single scull before being beaten to the line by Mohsen Shadi Naghadeh of Iran. Both men now move into Friday’s semi-finals.

Sam Scowen and James Roberts banished the cobwebs of the heats to start well in their adaptive double scull repechage. They led the field at halfway knowing that they had to keep an eye on the Italians and Belarussians.

In the second half of their race they locked horns with the Italians, who were faster than them in yesterday’s heats. With 200m to go the Italians began to edge ahead and took the verdict on the line by a narrow margin but with two going through into the final. All three British boats in the Paralympic classes are now through to Saturday’s finals.[img_assist|nid=3382|title=Adam Freeman-Pask moved safely into semi-finals|desc=Picture: Peter Spurrier|link=none|align=left|width=283|height=372]

Four of GB Rowing’s Olympic class boats are set to race in tomorrow’s repechages. The women’s eight and quadruple scull will seek to replicate the good form they showed in yesterday’s heats and should progress if they do.

Racing at their first world championships, the lightweight men’s four will seek to move a stage further. They are all rowers who have come through the sport’s talent identification system and are on a steep learning curve this season.

The GB men’s quadruple scull is fighting to regain fitness after recent illness in the crew and will have a tough task. GB’s lightweight men’s pair will also be in repechage action in the international classes and the lightweight women’s quadruple scull will contest a seeding race for Sunday’s final.

The Regatta moves into its semi-final stages on Thursday and seven GB crews will be in action including Andrew Triggs Hodge and Pete Reed, the Olympic men’s four champions who are racing here in a pair.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
RESULTS
(Races featuring GB crews only. For full results
log onto www.worldrowing.com)

LIGHTWEIGHT

WOMEN
(GB’s Elaine Johnstone is a racing reserve)

Single scull

1. Moghan Sarbanis (USA) 8:30.69
2. Evi Geentjens (Belgium) 8:40.83
3. Teresa Mars de Xaxars (Spain) 8:41.79
4. Man Ka Lee (Hong Kong) 8:44.72
5. Akiko Iwamoto (Japan) 8:47.17
6. Elaine Johnstone (GREAT BRITAIN) 8:53.44

MEN

1. Mohsen Shadi Naghadeh (Iran) 7:34.17
2. Adam Freeman-Pask (GREAT BRITAIN) 7:36.23
3. Cody Lowry (USA) 7:39.42
4. Jesus Gonzalez Alvarez (Spain) 7:46.97
5. Jebur Al-Hilfi (Iraq) 7:54.26

ADAPTIVE

1. Stefania Toscano/Daniele Stefanoni (Italy)
2. James Roberts/Samantha Scowen (GREAT BRITAIN) 4:48.53
3. Vallantsin Strezh/Alena Aliaksandrovich (Belarus) 4:59.39
4. Karen Cromie/Vincent Culhane (Ireland) 5:04.83

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
RACING TIMETABLE

Events featuring (or potentially featuring) GB crews
Times given are Polish time (one hour ahead of the UK).

L=Lightweight
M= Men
W=Women
-=Coxless
+= With cox
x=Sculling boat

(nb – subject to change. For up-to-date information
please see www.worldrowing.com).

WEDNESDAY 26 AUGUST

Repechages: 09.30 – 11.50

LM2-, LW4X*, LM4-, W4X, M4X, W8+
* (now a race for lanes)

THURSDAY 27 AUGUST

Semi-finals: 10.55 – 15.20

W2-, M2-, W2X, M2X, M4-, W1X, M1X

FRIDAY 28 AUGUST

Semi-finals: 13.30 – 15.20
LM2-, LM1X, LW2X, LM2X, LM4-, M4X

SATURDAY 29 AUGUST

Finals: 10.00 – 13.10

W2-, M2-, W2X, M2X, M4-, W1X, M1X
ASM1X, TA2X, LTA4+

B Finals: 14.30 – 16.30

LM2-, LM1X, W2-, M2-, W2X, M2X, M4-, W1X, M1X, LW4X, LW2X, LM2X, LM4-, W4X, M4X, W8+, M8+

SUNDAY 30 AUGUST

Finals: 09.30 – 13.10

LM2-, LW4X, LM1X, LW2X, LM2X, LM4-, W4X, M4X, W8+, M8+

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
CREW LISTS
2009 World Rowing Championships, Poznan, Poland.
AUGUST , 2009
(Listed as bow to stroke plus cox unless otherwise indicated)

FULL BIOGS AVAILABLE AT: www.gbrowing.org.uk

OPEN

WOMEN

Pair

Olivia Whitlam (Agecroft/Warrington/16.09.85)/Louisa Reeve (Leander
Club/London/16.05.84)

Coach: Miles Forbes-Thomas

Eight

Jo Cook (Leander Club/Nottingham/22.03.84)/
Melanie Wilson (Molesey BC/London/25.6.84)/
Michelle Vezie (Molesey BC/London/30.11.87)/
Lindsey Maguire (Wallingford RC/Edinburgh/15.01.82)/
Jess Eddie (Uni of London BC/Durham/07.10.84)/
Tina Stiller (Nottingham RC/Yarm/23.06.87)/
Alison Knowles (Thames RC/Bournemouth/27.03.82)/
Natasha Page (Reading Uni BC/Hartpury/30.04.85)/

Caroline O’Connor (Oxford Brookes Uni BC/Ealing/25.04.83) (cox)

Coach: Miles Forbes-Thomas

Single scull

Katherine Grainger (St Andrew BC/Aberdeen/12.11.75)

Coach: Paul Thompson

Double scull

Anna Bebington (Leander Club/Leek, Staffs/13.02.83)/Annabel Vernon
(Marlow RC/Wadebridge/01.09.82)

Coach: Paul Thompson

Quadruple scull

Rosamund Bradbury (Westminster School BC/Banstead/17.12.88)/
Beth Rodford (Gloucester RC/Burton-on-Trent/ 28.12.82)/
Sarah Cowburn (Durham Uni BC/Redditch/01.02.89)/
Katie Greves (Leander Club/Oxford/02.09.82)/

Coach: Ade Roberts

MEN

Pair

Pete Reed (Leander Club/Nailsworth, Glos/27.07.81)/Andy Triggs Hodge
(Molesey BC/Hebden, N.Yorks/03.03.79)

Coach: Jurgen Grobler

Four

Alex Partridge (Leander Club/Alton, Hants/25.01.81)/Richard
Egington (Leander Club/Knutsford/26.02.79)/Alex Gregory (Reading
Uni BC/Wormington/11.03.84)/Matt Langridge(Leander Club/Northwich/20.05.83)

Coach: Mark Banks

Eight

Tom Broadway (Leander Club/Newport Pagnell/21.08.82)/
Tom Burton (Leander Club/Barton-le-Clay, Beds/24.05.80)/
James Orme (Leander Club/Colchester/01.04.84)/
Tom Solesbury (Isis BC/Petts Wood, Kent/23.09.80)/
Tom Wilkinson (Leander Club/Reading/04.07.85)/
Dan Ritchie (Reading Uni BC/Herne Bay/06.01.87)/
Tom Ransley (Cambridge University BC/ Ashford, Kent/06.09.85)/
James Clarke (London RC/London/31.12.84)/
Phelan Hill (cox) (Leander Club/Bedford/21.07.79)

Coach: Christian Felkel/John West

Single scull

Alan Campbell (Tideway Scullers/Coleraine/09.05.83)

Coach: Bill Barry

Double scull

Matt Wells (Leander Club/Hexham, Northumberland/19.04.79)/
Stephen Rowbotham (Leander Club/Winscombe, Somerset/11.11.81)

Coach: Mark Earnshaw

Quadruple Scull

Brendan Crean (Agecroft/Manchester/07.02.85)
Marcus Bateman (Leander Club/Torquay/16.09.82)/
Charles Cousins (Reading Uni BC/Cambridge/13.12.88)/
Sam Townsend (Reading Uni BC/Reading/26.11.85)

Coach: Mark Earnshaw

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Double scull

Hester Goodsell (Reading Uni BC/Cambridge/27.06.84)/
Sophie Hosking (London RC/Wimbledon/25.01.86

Coach: Paul Reedy

Quadruple Scull

Stephanie Cullen (London RC/Putney, London/27.11.80)Laura Greenhalgh (London RC/Oxford/02.09.85)//Andrea Dennis (London RC/Oxford/03.01.82)/Jane Hall (Leander Club/Caversham/20.10.73)

Coach: Don McLachlan

Racing Spare

Single Scull
Elaine Johnstone (Tideway Scullers)

MEN

Pair

Ross Hunter (Leander Club/Romford, Essex/13.07.81)/
Oliver Mahony (London RC/London/21.10.83)

Coach: Steve Trapmore

Four

Chris Bartley (Leander Club/Chester/02.02.84)/
Chris Boddy (Tees RC/Stockton-on-Tees/16.11.87)/
Stephen Feeney (London RC/Coleraine/12.05.85)/
Bob Hewitt (Tees RC/Scarborough/27.04.87)/

Coach: Robin Williams

Single scull

Adam Freeman-Pask (Imperial College BC/Windsor/19.06.85)

Coach: Steve Trapmore

Double scull

Rob Williams (London RC/Maidenhead/21.01.85)/Paul Mattick
(Leander Club/Frome, Somerset/25.04.78)

Coach: Darren Whiter

ADAPTIVE (Paralympic classes)

Men’s Arms-only Single Scull

Tom Aggar (Royal Docks RC/Barnet, London/24.05.84)

Coach: Tom Dyson

Trunk and Arms Double Scull

James Roberts (City of Swansea RC/Prestatyn/11.05.86)/
Samantha Scowen (Dorney BC/Wokingham/29.10.87)

Coach: Tom Dyson

Mixed Adaptive Coxed Four

Vicki Hansford (Uni of Surrey BC/Farnborough/31.10.79)/
James Roe (Stratford-upon-Avon BC//Stratford-upon-Avon/
28.03.88)/Dave Smith (Reading Uni BC/Aviemore/21.04.78) /Naomi
Riches (Leander/Harrow, London 15.06.83)/Rhiannon Jones
(Reading Uni BC/Hereford/16.09.87) (cox)

Coach: Stuart Whitelaw

RESERVES

Men’s sweep

Nathaniel Reilly-O’Donnell (Uni of London/Durham/13.04.88)
Peter Marsland (Cambridge Uni BC/Hampton, Mx/06.03.85)

Women’s sweep

Reserve: Jacqui Round (Nottingham RC/St Neots/01.07.87)

===============================
Management and Support Staff:

Performance Support Team:

David Tanner, Performance Director and Team Manager
Jurgen Grobler, Chief Coach (Men)
Paul Thompson, Chief Coach (Women & Lightweights)

Medical and Science Support:

Dr Ann Redgrave, Doctor
Mark Edgar, Physiotherapist
Karen Burn, Physiotherapist
Lilly Devine, Physiotherapist
Dr Chris Shambrook, Psychologist
Mark Homer, Physiologist
Wendy Martinson, Nutritionist

Adaptive Team Staff:

Louise Kingsley, Selector
Tom Dyson, Lead coach
Dr Lucy Free, Doctor
Chris Price, Physiotherapist

Logistics and Office Support:

Rachel Simon, Assistant Team Manager
Maurice Hayes, Resources Manager
Judi Read, Logistics Coordinator
Fran Bullock, Sponsorship Liaison
John Tetley, Boatman
John Brockway, Driver
Caroline Searle, Press Officer

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
CONTACT DETAILS
For media enquiries about The GB Rowing Teams please contact:

Caroline Searle

T: (01225) 443998
M: (07831) 755351

e: caroline@matchtight.co.uk

GB Rowing website www.gbrowing.org.uk – full biogs available
here.
=============================== ===============================
SCROLL DOWN FOR MORE

The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport’s Podium Programme.

GB Rowing News bulletins are issued by British
International Rowing.

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now