Five Heat wins at World U23 Championships

GB Rowing clocked up five heat wins on the opening day of the world U23 championships in Brandenburg, Germany, to move through to semi-finals with two other crews getting to the same stage by placing highly enough in their heats. Five crews racing today have a chance to progress via the repechages.

GB’s heat winners were the women’s single and double sculls, the men’s pair, eight and double scull.  The men’s four were second to Germany and the lightweight women’s double scull were third.

Tina Stiller, who will next month travel to Beijing as reserve for the Olympic team, was particularly impressive whilst Bill Lucas and Charles Cousins, already having tasted senior world cup level competition this season and last, were the double scull winners.

Youth Olympic gold medallist Nathaniel Reilly-O’Donnell was part of the men’s eight who were winners from Spain in second and the Netherlands in third.  This crew also contains twins Chris and Mason Durant.

World U23 Championships in Brandenburg, Germany

RESULTS
(Races featuring GB crews only. Full results at
www.worldrowing.com)

HEATS

OPEN

WOMEN

Pair

1.  Romania 7:39.32
2.  Emily Taylor/Hannah Elsy (GREAT BRITAIN) 7:45.61
3.  Belarus 7:46.56
4.  Russia 7:53.76

Four

1.  Netherlands 7:04.80
2.  Vicky Bryant/Jacqui Round/Kirsty Myles/Rachael Jefferies
     (GREAT BRITAIN) 7:08.90
3.  USA 7:09.40
4.  Ukraine 7:19.00
5.  Germany 7:27.80

Single scull

1.  Tina Stiller (GREAT BRITAIN) 8:13.76
2.  Bulgaria 8:21.09
3.  Latvia 8:25.16
4.  El Salvador 8:37.83
5.  Sweden 8:43.87

Double scull

1.  Ruth Walczak/Rosamund Bradbury (GREAT BRITAIN) 7:28.05
2.  Poland 7:32.65
3.  Lithuania 7:37.87
4.  Netherlands 7:42.48
5.  Australia 7:54.22

MEN

Pair

1.  Ben Smith/Charles Burkitt (GREAT BRITAIN) 7:08.07
2.  Slovenia 7:14.68
3.  Italy 7:15.20
4.  Russia 7:26.53
5.  Georgia 7:38.60

Four

1. Germany 6:24.80
2. Dan Ritchie/Mohamed Sbihi/Cameron Nichol/Will Laughton
     (GREAT BRITAIN) 6:29.26
3.  Denmark 6:34.11
4.  France 6:35.96
5.  Lithuania 6:49.69

Eight

1. Joshua Davidson/Chris Abraham/Mason Durant/Fred Gill/
    Karl Hudspith/Matthew Rossiter/Nathaniel Reilly-O’Donnell/
    Scott Durant/Henry Fieldman (GREAT BRITAIN) 5:55.66
2. Spain 5;58.32
3.  Netherlands 5:59.63
4.  Russia 6:12.10

Double scull

1.  Charles Cousins/Bill Lucas (GREAT BRITAIN 6:45.36
2.  Italy 6:51.70
3.  Australia 6:57.20
4.  Argentina 7:12.17
5.  Paraguay 7:21.82

Lightweight

Women

Single scull

1. France 8:22.52
2.  Ireland 8:24.73
3.  Venezuela 8:35.98
4.  Nicola Spencer (GREAT BRITAIN) 8:41.16
5.  Mexico 8:48.39

Double scull

1. France 7:46.59
2.  Russia 7:51.57
3.  Emma Steel/Frances Fletcher (GREAT BRITAIN) 7:54.16
4.  Hong Kong 8:13.93
5.  Czech Republic 8:15.79

MEN

Pair

1.  South African 7:04.45
2.  Netherlands 7:07.03
3.  John Preston/Carl Delaney (GREAT BRITAIN) 7:22.82
4.  Hungary 7:24.32
5.  Turkey 7:25.89
6.  USA 7:39.20

Quadruple scull

1.  Italy 6:09.98
2.  Denmark 6:10.38
3.  Henry Chin/Bob Hewitt/Nick Fearnhead/Chris Boddy (GREAT
     BRITAIN) 6:16.50
4.  France 6:20.13
5.  Austria 6:33.98

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now