GB team for World Championships announced

GB Rowing today announced the crews which will represent the nation at this year’s World Championships – which for the first time in two decades will be in the UK, taking place at Eton from August 20-27 on the 2012 Olympic course.

The Andy Hodge-stroked men’s four and the women’s quadruple scull featuring double Olympic medallist and world champion Katherine Grainger, both sponsored by Camelot, must be amongst the top hopes for medals.

The Eton-based World Championships, which is backed by funding from UK Sport, also offers an opportunity for existing world cup headline-grabbers in the men’s and women’s double scull and the men’s single scull – all sponsored by Siemens – to shine.

Both the men’s four and the women’s quadruple scull crews are defending world champions, titles they won in Gifu, Japan, last September and ones which they are excited about the prospect of defending on home water.

"For us this will be like a small Olympics",  explained world and Olympic Champion Steve Williams who races in the two-seat with Alex Partridge at bow and Peter Reed at no. 3.  "There will be big crowds and it’s important to us that we perform well".

"Having the World Championships at Eton, means a huge amount to the whole team.  Competing in front of your home crowd is something as rowers we rarely get to do.  Occasionally at Henley we get to experience the roar of British supporters down the home stretch and it provides a huge lift in spirit and motivation.  I was unfortunate to miss out at the Athens Olympics but the crowds there looked amazing, and from what I am told the World Championships this year could be very similar.  I can’t wait to see", added Partridge.

"This year is very special to all of us. We all want to do our very best at Eton", said Grainger who was recently awarded an MBE for services to rowing and who strokes the quad which includes Debbie Flood at bow, Sarah Winckless at no.2 and Frances Houghton in the three-seat.

Single sculler Campbell, meanwhile, has emerged in a dramatic way this year taking the scalp of the Olympic champion, Olaf Tufte, to win in Munich and then running World Champion Mahe Drysdale close in Poznan before finishing fourth at Lucerne in a race won by Tufte with Drysdale second. He is also excited by the prospect of next month’s worlds:

"There is nothing I love more than representing my country but to be able to do it in front of a home crowd is going to be something very special.

"What every athlete wants at an event is a big crowd all the way down the course behind you and shouting for you", he said.

Campbell will probably get his wish as 40,000 spectators are expected to attend.

Britain has already had a relatively strong World Cup series this year and the men’s and women’s doubles of Annie Vernon and Anna Bebington and Matthew Wells and Stephen Rowbotham –  both of whom have won world cup medals – will be seeking to secure a place in the finals.

Amongst the lightweight crews James  Lindsay-Fynn and Mark Hunter, in the men’s double scull, could feature although this is amongst the most hotly-contested of
lightweight classes.

The world cup series, though, is not always a true pointer to potential World Championships success as not all nations are present at all three regattas. China, for instance, decided to give the World Cup Finals in  Lucerne last weekend a miss.

One surprise package could also be Tom James and Colin Smith in the men’s pair. The duo spent most of the early
part of this year fighting each other in the Cambridge and Oxford Boat Race crews respectively but have now combined in an outfit which showed a good turn of speed in Lucerne last weekend where they reached the final and took an outstanding silver medal behind the world champions Nathan Tweddle and George Bridgewater whom they led for the first half of the race.

James was previously in the men’s eight, and won a world bronze in 2003, but both he and Smith, who was GB’s single
sculler in Gifu last year, took a break this year for exams.

The women’s eight is an exuberant and dynamic grouping in a boat stroked by Olympic double scull bronze medallist and talented musician Elise Laverick. They reached the final in Japan eleven months ago and would hope to at least do the same at Eton.

Britain’s men’s eight, stroked by Kieran West, has not yet fired on all cylinders in competitive racing this year. A home crowd may just be the catalyst to change that trend.

From the eights training group, Britain will select a men’s eight and a coxed four.

There have been moments of promise and moments of dejection for the lightweight men’s four this season who raced well to qualify for the final at the Poznan world cup but who then dropped from first to fourth in the final 300 metres of their semi-final in Lucerne and had to be content with winning the B final rather than racing in the final itself.
They are a talented and improving crew.

In the lightweight women’s double, Jane Hall, a former world champion, has returned to the squad after protracted illness and has reached two finals with Helen Casey at world cup regattas this season.

GB Rowing had a tough choice in the non-Olympic lightweight single scull category. They have chosen the youth of Zac Purchase, just turned 20, rather than the maturity of Tim Male who will now be considered for a potential lightweight quadruple scull.

Britain may also field two lightweight quadruple scull boats and a lightweight pair at Eton after further assessment.

Great Britain also announced two from a potential four "adaptive" boats in its World Championships squad today. "Adaptive" in this sense means rowing for those with a disability. Rowing is now a Paralympic Games programme sport and will feature in  Beijing in 2008.

The mixed coxed four won gold in Gifu last year and are, therefore, defending world champions.  With three rowers selected again they will be strong contenders for the title at Eton though the event will look different as the race distance has been halved to 1000m.

This is the first time that we have selected a women’s single in the "arms only" category and this gives Helene Raynsford the chance to win her first Great Britain vest.

An announcement of the at least one further adaptive crew is expected in the coming weeks.

"The GB Rowing squad we have announced today has good strength in depth and is a blend of  youth and experience.  More and more nations are developing good and well-funded rowing programmes. The emergence of China and New Zealand are good examples.  So the business of predicting medal winners gets tougher every year", said ARA International Manager, David Tanner. "I know we can win at least three medals in the Olympic boat classes and we will be working hard on their colour over the next
five weeks".

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
GB TEAM LIST
for the 2006 WORLD CHAMPIONSHIPS
Eton, August 20-27th.

Eight

Beth Rodford (Thames RC)/Carla Ashford (Thames RC)/Vicki Etiebet
(Thames RC)/Elise Laverick (Thames RC)/Natasha Howard
(Tideway Scullers)/Natasha Page (Reading Uni)/Katie
Greves (Uni of London)/Alison Knowles (Thames RC)/
Caroline O’Connor (cox) (Oxford Brookes)
Coaches:  Ron Needs/Gary Stubbs

Double scull

Annie Vernon (Thames RC)/Anna Bebington (Leander)
Coach: Miles Forbes Thomas

Quadruple scull

Debbie Flood (Leander)/Sarah Winckless (Walbrook)/
Frances Houghton (Uni of London)/Katherine Grainger
(St Andrew)
Coach:  Paul Thompson

WOMEN’S RESERVES

Baz Moffat (Thames RC)
Jess Eddie (Uni of London)

MEN

Pair

Colin Smith (Oxford Uni)/Tom James (Cambridge Uni)
Coach: Rusty Williams

Four

Alex Partridge (Leander)/Steve Williams (Leander)/Peter Reed
(Leander)/Andy Hodge (Molesey)
Coach:  Jurgen Grobler

Squad for eight and four

Marcus Bateman (Reading Uni)
Jonno Devlin (Oxford Brookes)
Richard Egington (Leander)
Simon Fieldhouse (Molesey)
Toby Garbett (Leander)
Matt Langridge (Leander)
Hugo Lee (Oxford Brookes)
Tom Parker (Oxford Uni)
Tom Solebury (Molesey)
Tom Stallard (Leander)
Josh West (Leander)
Kieran West (CUBC)

Cox: Acer Nethercott (OUBC)
Coaches:  Steve Gunn and Richard Tinkler

Single scull

Alan Campbell (Tideway Scullers)
Coach:  Bill Barry

Double scull

Matthew Wells (Uni of London)/Stephen Rowbotham (Leander)
Coach: Mark Earnshaw

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Double scull

Helen Casey (Wallingford)/Jane Hall (Leander)
Coach: Rob Dauncey

Quadruple scull
(To be confirmed)

MEN

Pair
(to be confirmed)

Four

Matt Beechey (Leander)/Daniel Harte (London)/Paul Mattick
(Wallingford)/James Clarke (Durham Uni)
Coach: Mark Banks

Single scull

Zac Purchase
Coach: Darren Whiter

Double scull

James Lindsay-Fynn (London)/Mark Hunter (Leander)
Coach:  Robin Williams

Quadruple scull
(to be confirmed)

ADAPTIVES

Mixed adaptive coxed four

Victoria Hansford (Guildford RC/Katie George Dunlevy
(Maidenhead RC)/Alastair Mckean (Herne Bay ARC)/
Alan Crowther (Nottingham Boat Club)/Alan Sherman
(Thames Tradesman RC)

Coach: Chad King

Women’s adaptive single

Helen Raynsford (Guildford RC)

Coach: Simon Goodey (Royal Docks RC)

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
GB ROWING SQUADS = HOME TOWNS LIST

BRITISH ROWING SQUADS

NAME            D.O.B/PLACEofBIRTH/HOMETOWN/LIVING/ROWING CLUB

Carla Ashford        13.3.79/Northallerton, N.Yorks/Masham, N.Yorks/Brentford/
Chris Bartley        2.284/Farndon, Cheshire/Nottingham/Notts Uni
Marcus Bateman    16.9.82/Bermuda/Torquay/Henley on Thames/Reading Uni
Anna Bebington    13.2.83/Leek, Staffs/Leek/Crowthorne, Berks/Leander
Matt Beechey        3.4.77/Worcester/Worcester/Henley on Thames/Leander
Nick Brodie        6.8.96/Oxford    /Oxford/Oxford/OUBC
Alan Campbell        5.9.83/Coleraine/Coleraine/Mortlake/Tideway Scullers
Helen Casey        6.2.74/Stockport/Oxford/Oxford/Wallingford
Richard Chambers    10.6.85/??/??/Oxford/Oxford Brookes
James Clarke        13.12.84/London/London/Durham/Durham Uni
Ryan Davies        16.2.85/??/Henley on Thames/Oxford Brookes
Jonno Devlin        17.3.76/South Africa/Oxford/Putney/Oxford Brookes
Lindsay Dick        27.7.71/Strathaven/??/??Glasgow RC
Jess Eddie        7.10.84/Durham/Durham/Chiswick/Uni of London
Richard Egington    26.2.79/Knutsford/n/a/Henley on Thames/Leander
Robin Ejsmond-Frey    14.3.86/London/Hammersmith/Oxford/OUBC
Nick English        11.5.78/Coventry/Whitley Bay/Nottingham/Notts&Union
Simon Fieldhouse    4.9.76    n/a/n/a/Thames Ditton, Sy/Molesey
Debbie Flood        27.2.80/Harrogate/Leeds/Henley on Thames/Leander
Toby Garbett        14.11.76/Chertsey, Sy/West Byfleet/Ascot, Berks/Leander
Hester Goodsell    27.6.84/London/London/Cambridge/Rob Roy
Katherine Grainger    11.12.75/Glasgow/Aberdeen/Bisham, Bucks/St Andrew
Alex Gregory        11.3.84n/a/Wormington/Reading/Reading Uni
Katie Greves        2.9.82/London/Oxford/Mortlake/Uni of London
Joanna Hammond    28.1.80/Leamington Spa/Leamington/Cambridge/Leander
Daniel Harte        12.12.75n/a/n/a/Putney/London
Mike Hennessy        24.12.76/London/Deptford/Chiswick/Tideway Scullers
Rob Hollis        14.2.84/Wendover/Monmouth/Cowley/Oxford Brookes
Naomi Hoogesteger    22.5.81n/a/Wells/Spennymoor/Durham Uni
Frances Houghton    19.9.80/Oxford/Oxford/Putney/Uni of London
Natasha Howard    3.9.80/Harare, Zimbabwe/West Runton/Chiswick/Tideway Scullers
Mark Hunter        1.7.78/Forest Gate, London/Romford/Cadmore End, Bucks/Leander
Tom James        3.11.84/Cardiff/Wrexham/Cambridge/CUBC
Simon Jones        8.6.78n/a/n/a/Cropwell Butler/Leander
Alison Knowles        27.3.82/Bournemouth/Bournemouth/Putney, London/Thames Matthew Langridge    20.5.83/Northwich, Cheshire/Northwich/Henley on Thames/Leander
Elise Laverick        27.7.75/Rustington, Sx/Poling, W Sx/Putney/Thames
Ian Lawson        4.3.77/Bradford/Otley, W.Yks/Henley on Thames/Leander
Hugo Lee        5.3.84/Guildford/Jeburgh, Scottish Border/Oxford/Oxford Brookes
James Lindsay-Fynn    29.9.75/Dublin/Trim, Ireland/London/London
Rachel Loveridge    7.5.80/Swindon/Hayling Island/Putney/Thames
Tim Male        9.7.75/Yeovil, So/Yeovil/Chiswick/Tideway Scullers
Paul Mattick        25.4.78n/a/Oxford/Wallingford
Acer Nethercott    28.11.77/Newmarket/Harlow, Ex/Oxford/OUBC
Lorna Norris        23.12.75n/a/na/a/Mortlake/Mortlake Anglian
Caroline O’Connor    25.4.83Ealing/Ealing/Ealing/Oxford Brookes   
Natasha Page        30.4.85n/a/Hartpury/Reading/Reading Uni
Charlie Palmer        25.10.78/Melbourne    Hagley, Tasmania/Cambridge/CUBC
Tom Parker        24.10.82/Hammersmith/Winchester/Oxford/OUBC
Alex Partridge        25.1.81/San Francisco/Alton, Hants/East Sheen/Leander
Seb Pearce        10/5/82/?/Bromsgrove/Oxford/OUBC
Peter Reed        27.7.81/Seattle, USA/Nailsworth/Oxford/Leander
Beth Rodford        28.12.82/Burton/Trent/Gloucester/Cowley/Thames   
Steve Rowbotham    11.11.81n/a/Winscombe/West Molesey/Leander
Rebecca Rowe        16.5.81/Bridgend/Cardiff/Cardiff/Rebecca
Phil Simmons        6.2.75/Wimbledon/Thames Ditton/Thames Ditton/Molesey
Colin Smith        3.9.83/ Harare, Zimbabwe/Henley on Thames/Oxford/OUBC
Tom Stallard        11.9.78/London/Welwyn, Herts/London/Leander
James Stephenson    4.4.77/n/aChipstead/Thames Ditton    /Molesey
Florence Temple    11.3.79/Harlow/Northampton/Putney/Thames
Sam Townsend    n/a/ Reading/Reading/Reading/Reading Uni
Andrew Triggs Hodge    3.8.79/Aylesbury/Hebden, Skipton/East Molesey/Molesey
Matt Tucker        5.1.85/??/Winkfield, Nr Windsor/Oxford Brookes
Antonia van Deventer    23.7.78/?/London/Rob Roy
Annie Vernon        1.9.82n/a/Wadebridge, Cornwall/Marlow, Bucks/Thames
Matthew Wells        19.4.79/Bradford/Hexham, Northumberland/East Sheen/Uni of London
Josh West        25.3.77/Santa Fe, USA/Santa Fe/Oxford/Leander
Kieran West MBE    18.9.77/Kingston-upon-Thames/W. Byfleet/Mortlake/CUBC
Steve Williams        15.4.76/Warwick/Cheltenham/Henley/Leander
Sarah Winckless    18.10.73/Reading/Hurley, Bucks/Marlow, Bucks/Walbrook

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================

CONTACT DETAILS
For media enquiries about British Rowing please contact:

Caroline Searle

T:  (01225) 383518
M:  (07831) 755351

e:  caroline@matchtight.co.uk

GB Rowing website www.biro.org.uk – full biogs available
here.

International Rowing returned to GB for the World Cup in May
2005 and will be back once more for the 2006 World
Rowing Championships – both at Eton.

You’ll be kept up to date by GB Rowing News.
Official website www.wrc2006.com

=============================== ===============================
SCROLL DOWN FOR MORE

The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport’s World Class Performance
Programme.

GB Rowing News bulletins are issued by British
International Rowing.

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now