Stiff Test in Poland

GB Rowing re-enters the world cup fray in Poznan, Poland, from Thursday-Saturday (15-17 June) after a solid start to the World Cup season in Munich three weeks ago.

19 crews (61 rowers) will represent Great Britain at the regatta which features New Zealand, quadruple gold medallists at last year’s World Championships, for the first time this season.

Britain’s flagship female crew, backed by Camelot and stroked by Katherine Grainger, won in Munich but will face 2005 world silver medallists, Germany, in Poland

The Camelot-sponsored men’s four of Steve Williams, Peter Reed, Alex Partridge and Andy Hodge also won in Munich, where they were pushed home by the Netherlands and Germany – the latter being in the draw in Poznan.

Meanwhile Alan Campbell, who burst onto the scene on his debut by winning in Munich, will line up against his  sometime training partner and world champion Mahe Drysdale, of New Zealand, in the men’s single scull.

Unusually, Britain has entered two men’s eights in Poland.

The first features the same personnel that were finalists in Munich but in a reshuffled pack which sees Kieran West, Olympic gold medallist in  2000, take up the stroke seat.

The second bloods some talented under-23s like Sam Townsend and includes Marcus Bateman – both are graduates of the ARA’s Lottery-funded World Class Start programme.

Mark Hunter will contest the lightweight men’s double scull in Poznan with James Lindsay-Fynn. After sustaining a knee injury earlier this year, Hunter has gradually worked his way back into this Olympic-class boat.

In the equivalent women’s boat Helen Casey and Jane Hall will be looking to build on their seventh place in Munich.

Finally, in the women’s eight Alison Knowles comes into the crew to replace Jess Eddie.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
GB ROWING CREW LISTS
ROWING WORLD CUP – MUNICH
25-27 MAY, 2006
(Crews bow to stroke – plus cox – clubs
in brackets)

OPEN

WOMEN

Eight

Baz Moffat/Alison Knowles (Thames RC)/Vicki Etiebet
(Thames RC)/Carla Ashford (Thames RC)/Natasha Howard
(Tideway Scullers)/Natasha Page (Reading Uni)/Katie
Greves (Uni of London)/Elise Laverick (Thames RC)/
Caroline O’Connor (cox) (Oxford Brookes)

Double scull

Annie Vernon (Thames RC)/Anna Bebington (Leander)

Quadruple scull

Debbie Flood (Leander)/Sarah Winckless (Walbrook)/
Frances Houghton (Uni of London)/Katherine Grainger
(St Andrew)

MEN

Pair

Ben Smith/Oliver Moore

Four
Steve Williams (Leander)/Peter Reed (Leander)/Alex Partridge (Leander)/Andy Hodge (Molesey)

Eights

Jonno Devlin (Oxford Brookes)/Tom Stallard (Leander)/Matt Langridge (Leander)/Tom Solesbury (Molesey)/Josh West (Leander)/Hugo Lee (Oxford Brookes)/Toby Garbett (Leander)/Kieran West (CUBC)/Acer Nethercott (cox) (OUBC)

Tom Parker (OUBC)/Nick Lloyd /Ryan Davies (Oxford Brookes)/Marcus Bateman (Reading Uni)/Simon Fieldhouse (Molesey)/Sam Townsend (Reading Uni)/James Orme (CUBC)/Matt Tucker (Oxford Brookes)/Seb Pearce (cox) (OUBC)

Single sculls

Alan Campbell (Tideway Scullers)

Alex Gregory (Reading Uni)

Double scull

Matthew Wells (Uni of London)/Stephen Rowbotham (Leander)

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Single scull

Laura Ralston (Rob Roy)

Double sculls

Helen Casey (Wallingford)/Jane Hall (Leander)

Hester Goodsell (Rob Roy)/Jenny Goldsack (Wallingford)

Lindsay Dick (Glasgow RC)/Antonia van Deventer (Rob Roy)

MEN

Pairs

Nick English (Notts & Union)/Dave Currie (Leander)

Chris Bartley (Notts Uni)/Richard Chambers (Oxford Brookes)

Four

Matt Beechey (Leander)/Daniel Harte (London)/Paul Mattick
(Wallingford)/James Clarke (Durham Uni)

Single scull

Tim Male (Tideway Scullers)

Double scull

Mark Hunter (Leander)/James Lindsay-Fynn (London)

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
GB ROWING SQUADS = HOME TOWNS LIST

BRITISH ROWING SQUADS

NAME            D.O.B/PLACEofBIRTH/HOMETOWN/LIVING/ROWING CLUB

Carla Ashford        13.3.79/Northallerton, N.Yorks/Masham, N.Yorks/Brentford/
Chris Bartley        2.284/Farndon, Cheshire/Nottingham/Notts Uni
Marcus Bateman    16.9.82/Bermuda/Torquay/Henley on Thames/Reading Uni
Anna Bebington    13.2.83/Leek, Staffs/Leek/Crowthorne, Berks/Leander
Matt Beechey        3.4.77/Worcester/Worcester/Henley on Thames/Leander
Nick Brodie        6.8.96/Oxford    /Oxford/Oxford/OUBC
Alan Campbell        5.9.83/Coleraine/Coleraine/Mortlake/Tideway Scullers
Helen Casey        6.2.74/Stockport/Oxford/Oxford/Wallingford
Richard Chambers    10.6.85/??/??/Oxford/Oxford Brookes
James Clarke        13.12.84/London/London/Durham/Durham Uni
Ryan Davies        16.2.85/??/Henley on Thames/Oxford Brookes
Jonno Devlin        17.3.76/South Africa/Oxford/Putney/Oxford Brookes
Lindsay Dick        27.7.71/Strathaven/??/??Glasgow RC
Jess Eddie        7.10.84/Durham/Durham/Chiswick/Uni of London
Richard Egington    26.2.79/Knutsford/n/a/Henley on Thames/Leander
Robin Ejsmond-Frey    14.3.86/London/Hammersmith/Oxford/OUBC
Nick English        11.5.78/Coventry/Whitley Bay/Nottingham/Notts&Union
Simon Fieldhouse    4.9.76    n/a/n/a/Thames Ditton, Sy/Molesey
Debbie Flood        27.2.80/Harrogate/Leeds/Henley on Thames/Leander
Toby Garbett        14.11.76/Chertsey, Sy/West Byfleet/Ascot, Berks/Leander
Hester Goodsell    27.6.84/London/London/Cambridge/Rob Roy
Katherine Grainger    11.12.75/Glasgow/Aberdeen/Bisham, Bucks/St Andrew
Alex Gregory        11.3.84n/a/Wormington/Reading/Reading Uni
Katie Greves        2.9.82/London/Oxford/Mortlake/Uni of London
Joanna Hammond    28.1.80/Leamington Spa/Leamington/Cambridge/Leander
Daniel Harte        12.12.75n/a/n/a/Putney/London
Mike Hennessy        24.12.76/London/Deptford/Chiswick/Tideway Scullers
Rob Hollis        14.2.84/Wendover/Monmouth/Cowley/Oxford Brookes
Naomi Hoogesteger    22.5.81n/a/Wells/Spennymoor/Durham Uni
Frances Houghton    19.9.80/Oxford/Oxford/Putney/Uni of London
Natasha Howard    3.9.80/Harare, Zimbabwe/West Runton/Chiswick/Tideway Scullers
Mark Hunter        1.7.78/Forest Gate, London/Romford/Cadmore End, Bucks/Leander
Tom James        3.11.84/Cardiff/Wrexham/Cambridge/CUBC
Simon Jones        8.6.78n/a/n/a/Cropwell Butler/Leander
Alison Knowles        27.3.82/Bournemouth/Bournemouth/Putney, London/Thames Matthew Langridge    20.5.83/Northwich, Cheshire/Northwich/Henley on Thames/Leander
Elise Laverick        27.7.75/Rustington, Sx/Poling, W Sx/Putney/Thames
Ian Lawson        4.3.77/Bradford/Otley, W.Yks/Henley on Thames/Leander
Hugo Lee        5.3.84/Guildford/Jeburgh, Scottish Border/Oxford/Oxford Brookes
James Lindsay-Fynn    29.9.75/Dublin/Trim, Ireland/London/London
Rachel Loveridge    7.5.80/Swindon/Hayling Island/Putney/Thames
Tim Male        9.7.75/Yeovil, So/Yeovil/Chiswick/Tideway Scullers
Paul Mattick        25.4.78n/a/Oxford/Wallingford
Acer Nethercott    28.11.77/Newmarket/Harlow, Ex/Oxford/OUBC
Lorna Norris        23.12.75n/a/na/a/Mortlake/Mortlake Anglian
Caroline O’Connor    25.4.83Ealing/Ealing/Ealing/Oxford Brookes    
Natasha Page        30.4.85n/a/Hartpury/Reading/Reading Uni
Charlie Palmer        25.10.78/Melbourne    Hagley, Tasmania/Cambridge/CUBC
Tom Parker        24.10.82/Hammersmith/Winchester/Oxford/OUBC
Alex Partridge        25.1.81/San Francisco/Alton, Hants/East Sheen/Leander
Seb Pearce        10/5/82/?/Bromsgrove/Oxford/OUBC
Peter Reed        27.7.81/Seattle, USA/Nailsworth/Oxford/Leander
Beth Rodford        28.12.82/Burton/Trent/Gloucester/Cowley/Thames    
Steve Rowbotham    11.11.81n/a/Winscombe/West Molesey/Leander
Rebecca Rowe        16.5.81/Bridgend/Cardiff/Cardiff/Rebecca
Phil Simmons        6.2.75/Wimbledon/Thames Ditton/Thames Ditton/Molesey
Colin Smith        3.9.83/ Harare, Zimbabwe/Henley on Thames/Oxford/OUBC
Tom Stallard        11.9.78/London/Welwyn, Herts/London/Leander
James Stephenson    4.4.77/n/aChipstead/Thames Ditton    /Molesey
Florence Temple    11.3.79/Harlow/Northampton/Putney/Thames
Sam Townsend    n/a/ Reading/Reading/Reading/Reading Uni
Andrew Triggs Hodge    3.8.79/Aylesbury/Hebden, Skipton/East Molesey/Molesey
Matt Tucker        5.1.85/??/Winkfield, Nr Windsor/Oxford Brookes
Antonia van Deventer    23.7.78/?/London/Rob Roy
Annie Vernon        1.9.82n/a/Wadebridge, Cornwall/Marlow, Bucks/Thames
Matthew Wells        19.4.79/Bradford/Hexham, Northumberland/East Sheen/Uni of London
Josh West        25.3.77/Santa Fe, USA/Santa Fe/Oxford/Leander
Kieran West MBE    18.9.77/Kingston-upon-Thames/W. Byfleet/Mortlake/CUBC
Steve Williams        15.4.76/Warwick/Cheltenham/Henley/Leander
Sarah Winckless    18.10.73/Reading/Hurley, Bucks/Marlow, Bucks/Walbrook

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now