Full Team List for World Championships, Gifu, Japan

GB Rowing today named a new-look men’s eight for the World Championships later this month as well as adding a men’s single and women’s lightweight quadruple scull to its previoulsy announced squad for the event taking place in Gifu, Japan, from August 28 – September 4.

West Byfleet’s Kieran West, 27, 2000 Olympic eight gold medallist, will stroke the men’s eight in Japan. The unrelated Josh West, 28, of Cambridge University and  twice a former World Championships silver medallist in the four and part of GB’s eight at the 2004 Olympic Games, has also moved into the bigger boat from the pair which the duo had raced earlier this year.

The eight is now a blend of experience and youth and has been put together with the future in mind.

As a result of the reshuffle, which took place during GB’s overseas altitude training camp, Phil Simmons, 30, and Tom Broadway, 22,  from the men’s sweep squad will now race in a pair in Japan.

Meanwhile Colin Smith, from Oxford University, has been selected to race in the open weight single scull in Japan.  The 23 year-old was a world U23 silver medallist in this discipline a year ago.

As expected the GB selectors also today named a lightweight women’s quadruple scull which includes Hester Goodsell of York University, winner of a lightweight single scull gold at the World U23 Championships in Amsterdam earlier this month. Tanya Brady, her team-mate, is a serving captain in the army.

These new crews join the crews previously selected and announced on July 14th.

The men’s open weight four and the  women’s quadruple scull are GB’s leading boats at this year’s World Championships. Both are sponsored by Camelot and the squad receives lottery money from both UK Sport and Sport England.

The men’s four features Olympic gold medallist Steve Williams along with Alex Partridge, Peter Reed and Andy Hodge. Katherine Grainger, twice an Olympic silver medallist, is joined in the women’s quad by Rebecca Romero, Fran Houghton and Sarah Winckless – all of whom are already Olympic medallists.

Britain also has new but developing combinations in the women’s double scull – Elise Laverick and Debbie Flood –  as well as the men’s quadruple scull who won Britain’s first ever senior World Cup medal in the discipline last month in Lucerne.  Matthew Wells, Matthew Langridge, Stephen Rowbotham and Alan Campbell form this crew.

GB’s lightweight crews have also had a good early season.  James Lindsay-Fynn and Mark Hunter are in the Olympic-class double scull.  The lightweight men’s four has shown progress whilst Zac Purchase and Jo Hammond have both been lightweight single scull world cup medallists in 2005.

Britain also has sound medal chances in the two adaptive classes – designed for elite rowers with a disability.

In total Britain’s squad for Japan now features 57 athletes in 18 boats with seven reserves. 25 of the athletes are women and 32 are men.

At the last equivalent World Championships – including all the Olympic boats and held in Milan in 2003 – Britain won six medals of which three were in the Olympic classes. Katherine Grainger and Cath Bishop, now retired, were gold medallists in the women’s pair.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
FULL GB CREW LIST WORLD CHAMPS
(Clubs/ home towns in brackets)

OPEN

WOMEN

Eight
Beth Rodford(Thames RC/Gloucester)/ Natasha Page (Reading Uni, Hartpury, Glos)/Anna Bebington (Rob Roy/Leek, Staffs)/Jessica Eddie (Uni of London/Durham)/Natasha Howard (Tideway Scullers/West Runton, Norfolk)/Carla Ashford (Oxford Brookes/Masham, N.Yorks)/Katie Greves (Uni of London/Oxford)/Alison Knowles (Thames RC/Bournemouth,Dorset)/Caroline O’Connor (cox) (Oxford Brookes/Ealing, London)  
Coaches:  Gary Stubbs/Ron Needs

Women’s sweep reserves:
Florence Temple (Thames RC/Northampton)
Rachel Loveridge (Thames RC/Hayling Island, Hants)

Double scull

Elise Laverick (Thames RC/Poling, W.Sussex )/Debbie Flood
(Leander/Leeds)
Coach:  Mark Banks

Quadruple scull

Rebecca Romero (Leander/Twickenham)/Sarah Winckless
(Walbrook/Hurley, Bucks)/Frances Houghton (Uni of London/
Oxford)/Katherine Grainger (St Andrew/Aberdeen)
Coach:  Paul Thompson

Women’s Racing Reserve

Annie Vernon (Rob Roy/St Minver, Cornwall)
Coach:  Nick Strange

MEN

Pair

Tom Broadway (Uni of London/Newport Pagnell, Bucks)/Phil Simmons
(Molesey/Thames Ditton, Surrey)
Coach: Mark Earnshaw

Four

Steve Williams (Leander/Cheltenham)/Peter Reed (Oxford Uni/Nailsworth, Glos)/Alex Partridge(Leander/Alton, Hants)/Andy Hodge
(Oxford Uni/Hebden, Skipton, Yorks)
Coach:  Jurgen Grobler

Eight

Simon Fieldhouse (Molesey/Molesey)/Tom Stallard (Leander/Welwyn, Herts)/Jonno Devlin (Oxford Brookes/Oxford)/Richard
Egington (Leander/Knutsford, Cheshire)/Josh West (Cambridge Uni/
Santa Fe, USA)/Henry Bailhache-Webb (Oxford Brookes/Bath)/Tom Parker (Oxford Brookes/Aylesford,Hants)/Kieran West (Uni of London/West Byfleet, Surrey)/Acer Nethercott (cox) (Oxford Uni/Harlow, Essex)
Coach: Steve Gunn

Men’s sweep reserves

James Orme (Cambridge Uni/Colchester)
Hugo Lee (Oxford Brookes/Ancrum, Jedburgh)

Single Scull

Colin Smith (Oxford University/Henley)
Coach:  Darren Whiter

Quadruple scull

Matt Wells (Uni of London/Hexham, Northumberland)/Steven
Rowbotham (Molesey/Winscombe, Somerset)/Alan Campbell (Tideway Scullers/Coleraine)/Matt Langridge (Leander/Northwich, Cheshire)
Coaches: Tim Foster/Jurgen Grobler

LIGHTWEIGHTS

WOMEN

Single scull

Jo Hammond (Kingston/Leamington Spa)
Coach:  Nick Strange

Double scull

Helen Casey (Wallingford/Oxford)/Jennifer Goldsack (Wallingford/Oxford)
Coach:  Miles Forbes Thomas

Quadruple scull:

Tanya Brady (Wallingford/Camberley, Surrey)/Lorna Norris(Mortlake/Mortlake, London)/Hester Goodsell (York Uni/London)/Naomi Hoogesteger (Durham Uni/Wells, Somerset)
Coach:  John Keogh

Lightweight women reserve
Antonia van Deventer (Rob Roy/London)

MEN

Pair

Paul Mattick (Wallingford/Frome, Somerset)/Daniel Harte (London
RC/Edinburgh)
Coach:  Rob Dauncey

Four
Nick English (Notts & Union/Whitley
Bay, Newcastle)/David Currie (Leander/Henley)/Mike Hennessy (Tideway Scullers/Deptford, London)/Simon Jones (Notts & Union/Nottingham)
Coach: Robin Williams

Single scull
Zac Purchase (Marlow RC/Tewkesbury, Glos)
Coach:  Darren Whiter

Double scull
Mark Hunter (Leander/Romford, Essex)/James Lindsay-Fynn
(London RC/Trim, Co.Meath, Ireland)
Coach:  Rob Morgan/Robin Williams

Lightweight men reserve

Matt Beechey (Leander/Worcester)

ADAPTIVE

Single scull
Rob Holliday (Royal Docks/Horley, Surrey)
Coach:  Simon Goodey

Adaptive coxed four
Katie-George Dunlevy (Southampton Institute/Crawley, W.Sussex)/
Naomi Riches (Royal Docks/Harrow Weald, Mx)/Alastair Mckean
(Herne Bay/Whitstable, Kent)/Alan Crowther (DerbyRC/Derby)/
Loretta Williams (York City) (cox).
Coach:  Simon Goodey

Team Manager:  David Tanner
Assistant Team Manager:  Drew Robertson
Team Doctor:  Ali Sanders
Lead Physiotherapist:  Mark Edgar
Resources Manager:  Maurice Hayes
Sports Psychologist:  Chris Shambrook
Physiologist:  Al Smith
Nutritionist:  Wendy Martinson

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
FORTHCOMING DATES

August

10  GB Training Camp (to 18th), UK
28  WORLD CHAMPIONSHIPS, Japan (to September 4)

October

22  1st Assessment Trials, Boston, Lincs

December

17  2nd Assessment Trials, Boston, Lincs

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================

CONTACT DETAILS
For media enquiries about GB Rowing please contact:

Caroline Searle
m (07831) 755351
t (01225) 383518

e caroline@matchtight.co.uk

British Rowing website www.biro.org.uk – full biogs available
here.

International Rowing returns to GB for the 2006 World
Rowing Championships at Eton. You’ll be kept up to date
by GB Rowing News. Official website www.wrc2006.com
Dorney Lake at Eton is also the venue for the
2012 Olympic rowing regatta.

Accreditation and results details for major
international events can be found at:
www.worldrowing.com

=============================== ===============================

The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport’s World Class Performance
Programme.

Britain’s lead senior women’s crew and lead men’s sweep
boat are both sponsored by Camelot.

GB Rowing News Bulletins are issued by British
International Rowing.

ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now