GB Crews for Henley and Lucerne

GB Rowing today announced its crews for Henley Royal Regatta (29 June-3 July) and the final stage of the World Cup series in Lucerne, Switzerland (July 8-10), in the knowledge that the men’s four, sponsored by Camelot, have already won the BearingPoint overall World Cup title for 2005 because of their wins at Eton in May and Munich ten days ago.

The four, featuring Steve Williams, Peter Reed, Alex Partridge and Andy Hodge, will see the points as academic, though, and will want to continue to impress before the World Championships in Japan later this year (August 28 -September 4).

At Henley and Lucerne they will be tested by much stiffer competition from non-European crews likely to include Olympic silver medallists, Canada and the USA.

Britain’s crews for the World Championships will be selected after Lucerne and will be announced on July 14th.

Meanwhile, the Camelot-sponsored British women’s quadruple scull of Rebecca Romero, Sarah Winckless, Frances Houghton and Katherine Grainger are also current world cup leaders after wins at Eton and Munich.  Ukraine, the Olympic bronze medallists, are the only nation who can catch them.

The quadruple scull will miss Henley on doctor’s advice – Sarah Winckless is still recovering from a wrist sprain and the medics have advised her to be cautious with it so that she is fully recovered for Lucerne.

Britain has entered a men’s eight for both Henley and Lucerne.  This crew, newly-formed this season, skipped Munich to put in the necessary training hours together if they are to have an impact this season.

Peter Wells will be competing in the single scull if he passes a doctor’s inspection next week.

His brother Matthew is already part of the men’s quadruple scull which performed so promisingly in Munich by reaching the final and finishing fourth.

Debbie Flood, a finalist in the single scull in Munich after racing a superbly tactical semi-final, will now team up with Elise Laverick in a double scull for Lucerne.

Britain will also race two women’s pairs and a four in the open weight categories in Lucerne made up from the eight which won bronze at Eton.

Katie Greves and Carla Ashford were winners of the recent internal team trials for the pair and Jessica Eddie and Anna Bebington are being considered for selection for the World U23 Championships later this year.

The women’s four is made up of three of the World U23 gold medal line-up from last year.

There is a change, too, to the lightweight women’s double scull after last week’s internal trials.  This Olympic-class boat will now feature Helen Casey and Jennifer Goldsack, a finalist in the lightweight single in Munich.  Both are from Wallingford Rowing Club.

Britain has also entered a lightweight quadruple scull.  Tanya Brady, a captain in the army, is part of this crew.

Tim Male will race the lightweight single scull. He was seventh in Munich ten days ago while Zac Purchase who won silver in this boat in Germany prepares for the world U23 Champoinships.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
HENLEY ROYAL REGATTA
GB TEAM ENTRY LIST
Crews from bow to stroke
(Clubs in brackets after rower names. 
Henley event title in brackets after event category)

OPEN

MEN

Pair (The Silver Goblets & Nickalls’ Challenge Cup)
Kieran West (Uni of London)/Josh West (Cambridge
Uni)

Four (The Stewards’ Challenge Cup)
Steve Williams (Leander)/Peter Reed
Oxford Uni)/Alex Partridge (Leander)
/Andy Hodge (Oxford Uni)

Eight (The Grand Challenge Cup)
Tom Broadway (Uni of London)/Phil Simmons (Molesey)/
Jonno Devlin (Ox.Brookes)/Tom Stallard (Leander)/
Tom Parker (Ox.Brookes)/Richard Egington (Leander)/
Simon Fieldhouse (Molesey)/Henry Bailhache-Webb
(Ox.Brookes)/Peter Rudge (Cambridge Uni) (cox)

Quadruple scull (The Queen Mother Challenge Cup)
Matt Wells (Uni of London)/Steven Rowbotham
(Molesey) Alan Campbell (Tideway Scullers)/
Matt Langridge (Leander)

LIGHTWEIGHT

Double scull (The Double Sculls Challenge Cup)
Mark Hunter (Leander)/James Lindsay-Fynn
(London RC)

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================

LUCERNE WORLD CUP REGATTA
GB TEAM LIST
(crews from bow to stroke. Club
names in brackets after rower
names).

OPEN

WOMEN

Pair (two boats)
Katie Greves (Uni of London)/Carla Ashford (Oxford Brookes)
Jessica Eddie (Uni of London)/Anna Bebington (Rob Roy)

Four
Beth Rodford (Thames)/Natasha Page (Reading Uni)/
Natasha Howard (TSS)/Alison Knowles (Thames)

Single scull
Annie Vernon (Rob Roy)

Double scull
Elise Laverick (Thames)/Debbie Flood (Leander)

Quadruple scull
Rebecca Romero (Leander)/Sarah Winckless
(Walbrook)/Frances Houghton (Uni of London)/
Katherine Grainger (St Andrew)

MEN

Pair
Kieran West (Uni of London)/Josh West (Cambridge
Uni)

Four
Steve Williams (Leander)/Peter Reed
Oxford Uni)/Alex Partridge (Leander)
/Andy Hodge (Oxford Uni)

Eight
Tom Broadway (Uni of London)/Phil Simmons (Molesey)/
Jonno Devlin (Ox.Brookes)/Tom Stallard (Leander)/
Tom Parker (Ox.Brookes)/Richard Egington (Leander)/
Simon Fieldhouse (Molesey)/Henry Bailhache-Webb
(Ox.Brookes)/Nethercott or Rudge (cox)

Single scull
Peter Wells (Uni of London)

Double scull
Colin Smith (Oxford Uni)/Alex Gregory
(Reading Uni)

Quadruple scull
Matt Wells (Uni of London)/Steven Rowbotham
(Molesey)/Alan Campbell (Tideway Scullers)/
Matt Langridge (Leander)

LIGHTWEIGHTS

WOMEN

Single scull
Jo Hammond (Kingston)

Double scull
Helen Casey/Jennifer Goldsack (both Wallingford)

Quadruple scull
Lorna Norris (Mortlake)/Antonia Van Deventer (Rob Roy)/
Naomi Hoogesteger (Durham Uni)/Tanya Brady (Wallingford)

MEN

Pair
Paul Mattick (Wallingford)/Daniel Harte (London RC)

Four
Mike Hennessy (Tideway Scullers)/David
Currie (Leander)/Nick English (Notts & Union)/
Simon Jones (Notts & Union

Single scull
Tim Male (Tideway Scullers)

Double scull
Mark Hunter (Leander)/James Lindsay-Fynn
(London RC)

Team Manager:

David Tanner

Coaches:

Jurgen Grobler/John West/Tim
Foster/Mark Earnshaw

Paul Thompson/Mark Banks/Nick Strange
Rusty Williams

Robin Williams/Rob Morgan/Alan Inns/
Darren Whiter/Rob Dauncey

Miles Forbes-Thomas/Peter Sudbury

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
FORTHCOMING DATES

June
29  Henley Royal Regatta (to July 3rd)

July

8    World Cup, Lucerne (to 10th)
14  GB TEAM ANNOUNCEMENT WORLD CHAMPS
18  GB Training Camps (to 5 August)
21  World U23 Championships, Amsterdam (to 24th)

August

3    World Junior Championships, Brandenburg (to 6th)
10  GB Senior Training Camp (to 18th), UK
28  World Championships, Japan (to September 4th)

October

22  1st Assessment Trials, Boston, Lincs

November

14    British Indoor Championships

December

17  2nd Assessment Trials, Boston, Lincs

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================

CONTACT DETAILS
For media enquiries about British Rowing please contact:

Caroline Searle
m (07831) 755351
t (01225) 383518

e caroline@matchtight.co.uk

British Rowing website www.biro.org.uk – full biogs available
here.

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now